Z Wielkiej Brytanii uciekają miliardy w obawie przed Brexitem

  • 02.09.2019, 13:08
  • Brexit Standard
Z Wielkiej Brytanii uciekają miliardy w obawie przed Brexitem Fot. Shutterstock
Ponad 4 miliardy dolarów zostały wycofane z brytyjskich funduszy akcyjnych, odkąd Theresa May ogłosiła decyzję o ustąpieniu ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii.

Inwestorzy wycofują pieniądze z Wysp, ponieważ obawiają się, że Wielka Brytania zmierza w kierunku Brexitu bez porozumienia – twierdzi serwis „Business Telegraph”.

Z wyliczeń firmy analitycznej EPFR, od końca maja inwestorzy wycofali 4,2 mld USD z brytyjskich funduszy akcyjnych. Zaś od referendum brexitowego w 2016 r. z brytyjskiego rynku finansowego odpłynęło aż ​​29,7 mld USD.

Luke Ellis, dyrektor generalny Man Group, zarządzającego funduszem hedgingowym z Wielkiej Brytanii, powiedział, że w związku z Brexitem inwestorzy postawili Wielką Brytanię w „zbyt trudnym do przewidywania koszyku”.

Z kolei Neil Dwane, globalny strateg w Allianz Global Investors, powiedział, że brytyjski rynek akcji jest „niekochany, niedofinansowany i tani” i nawet pozytywna retoryka Borisa Johnsona nie zmieniłaby ostrożnego stanowiska inwestorów.

– Boris musi najpierw rozwiązać sprawy Brexitu. Zawsze to będzie przeszkadzało, dopóki tego nie zakończy – powiedział Dwane.

Obawy związane z Brexitem, a co za tym idzie ze spadkami transakcji finansowych, uderzyły również w apetyt inwestorów na fundusze nieruchomości w Wielkiej Brytanii, które w lipcu straciły 410 mln funtów. Według agencji Morningstar, były to największe takie odpływy pieniędzy od stycznia.

– Wraz z powołaniem Borisa Johnsona na premiera coraz trudniejsze stało się przewidywanie spraw związanych z Brexitem, a inwestorzy w związku z tym wciąż unikają brytyjskich aktywów nieruchomościowych – powiedział Bhavik Parekh, analityk w Morningstar.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe