Boris Johnson będzie wyrzucał posłów przeciwnych Brexitowi

  • 31.08.2019, 14:41
  • Brexit Standard
Boris Johnson będzie wyrzucał posłów przeciwnych Brexitowi Boris Johnson Fot. Shutterstock
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson znalazł metodę na przeciwników Brexitu w swojej partii. Tych, którzy opowiedzą się za zablokowaniem Brexitu bez umowy, będzie wyrzucał z ugrupowania.

Jak dowiedział się dziennik „The Sun”, konserwatywni posłowie, którzy zagłosują w przyszłym tygodniu za zablokowaniem Brexitu bez umowy, zostaną zwolnieni z partii. Tym samym zostaną pozbawieni możliwości kandydowania w kolejnych wyborach parlamentarnych, które mogą się odbyć jeszcze nawet w tym roku.

Boris Johnson planuje takie posunięcie, by stłumić rebelię parlamentarzystów, którzy gotowi by byli np. przyspieszyć przyjęcie parlamentarnej ustawy o opóźnieniu Brexitu po 31 października – twierdzi publicysta James Forsyth.

Jak pisze Forsyth, powołując się na źródła w rządzie, premier potraktuje wszystkie głosy sprzeciwiające się decyzjom jego gabinetu jako wotum nieufności dla rządu, a w związku z tym tacy posłowie powinni zostać „wykluczeni z dalszej gry”.

Jeśli Borys Johnson zacznie robić planowane czystki, byli szefowie rządowych gabinetów, jak np. David Gauke i Philip Hammond, zakończyliby swoje kariery jako posłowie torysów, jeśli poprą antyrządową rebelię.

10 Downing Street ma jednak nadzieję, że plany Johnsona dostatecznie przekonają rebeliantów, by się nie buntowali.

Jeśli proeuropejscy posłowie rzeczywiście przestraszą się ostrzeżeń Johnsona, będzie to poważny cios w antybrexitowy blok, bowiem według parlamentarnej arytmetyki opozycja potrzebuje przynajmniej kilku dodatkowych głosów właśnie posłów konserwatywnych, aby powstrzymać plany rządu odnośnie Brexitu.

Burzliwe debaty i głosowania są spodziewane w brytyjskim parlamencie w przyszłym tygodniu. Opozycja ma nadzieję, że Brexit uda się zatrzymać, zanim nastąpi zawieszenie prac parlamentu w okresie od 9 września do 14 października, o które wnioskował u królowej Boris Johnson, a które Elżbieta II zaakceptowała.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe