Były premier UK wypowiada wojnę Borisowi Johnsonowi

  • 31.08.2019, 13:18
  • Brexit Standard
Były premier UK wypowiada wojnę Borisowi Johnsonowi Boris Johnson i John Major: zapowiada się bezprecedensowa bitwa prawna byłego brytyjskiego premiera przeciwko urzędującemu Fot. Shutterstock / CC Creative Commons
Były premier Wielkiej Brytanii Sir John Major dołączył do walki o powstrzymanie Borisa Johnsona od zawieszenia parlamentu.

John Major powiedział w piątek, że będzie walczył przed Sądem Najwyższym, aby uniemożliwić rządowi zawieszenie parlamentu przed upływem terminu Brexitu. Zdaniem brytyjskich mediów zapowiada się bezprecedensowa bitwa prawna byłego brytyjskiego premiera przeciwko urzędującemu.

Major był konserwatywnym premierem Wielkiej Brytanii w latach 1990-97. Obecnie jest wielkim krytykiem polityki konserwatywnego rządu w sprawie Brexitu. Już wcześniej zarzekał się, że podejmie prawne wyzwanie, jeśli Johnson będzie starał się zawiesić parlament, aby ograniczyć debaty parlamentarne i wysiłki legislacyjne w celu powstrzymania Brexitu bez porozumienia.

Wcześniej wniesienie skargi do Sądu Najwyższego przeciwko planom Johnsona zapowiedziała także Gina Miller, brytyjska aktywistka, która już 2016 r., zaraz po referendum, próbowała prawnie zakwestionować uprawnienia brytyjskiego rządu do zrealizowania Art. 50. Traktatu o Unii Europejskiej, na rzecz przyznania ich parlamentowi.

W ostatnich dniach walkę z planami Borisa Johnsona zapowiadają zarówno politycy opozycji, jak i ci wywodzący się z Partii Konserwatywnej – między innymi spiker Izby Gmin John Bercow, proeuropejski były szef prokuratury generalnej Dominic Grieve i były minister finansów w rządzie Theresy May Philip Hammond.

Mimo protestów opozycyjnych ugrupowań oskarżających rząd o próbę ograniczenia roli Izby Gmin brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła w środę zgodę na rządowy wniosek o zawieszenie obrad parlamentu w okresie od 9 września do 14 października.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe