Milion podpisów pod petycją przeciwko zawieszeniu parlamentu

  • 29.08.2019, 09:14
  • Brexit Standard
Milion podpisów pod petycją przeciwko zawieszeniu parlamentu Fot. Shutterstock
Ponad milion osób podpisało już petycję przeciwko zamiarom brytyjskiego rządu o zawieszeniu parlamentu.

Petycja została zainicjowana przez działacza pro-europejskich Liberalnych Demokratów Marka Johnstona – pisze dziennik „The Independent”.

Petycję może znaleźć ma stronach parlamentu. Aby się pod nią podpisać, kliknij tutaj.

W ramach protestu przeciwko rządowy planom w wielu miastach Wielkiej Brytanii gromadziły w środę tysiące osób – w Londynie w pobliżu parlamentu, w Manchesterze, Cambridge, Cardiff, i Edynburgu.

Mimo sprzeciwu opozycyjnych ugrupowań oskarżających rząd o próbę ograniczenia roli Izby Gmin, brytyjska królowa wyraziła w środę zgodę na rządowy wniosek o zawieszenie obrad parlamentu w okresie od najwcześniej 9 września do 14 października.

Zgodnie z tym postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 września, a najpóźniej 12 września i wznowi je dopiero po prezentującej plany legislacyjne rządu mowie tronowej Elżbiety II 14 października, czyli niewiele ponad dwa tygodnie przed planowanym wyjściem kraju z Unii Europejskiej.

Zawieszenie obrad parlamentu skróci znacząco czas, jaki opozycja będzie miała do dyspozycji by przeprowadzić działania mające na celu zablokowanie bezumownego Brexitu, potencjalnie ograniczając także szanse na ich powodzenie. Opozycyjne ugrupowania nie mają wystarczającej liczby mandatów w Izbie Gmin, ale liczą na poparcie części proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej, lub przeciwników politycznych Johnsona.

Boris Johnson twierdzi, że „całkowicie nieprawdziwe” jest stwierdzenie, że jego decyzja ma coś wspólnego z próbą utrudnienia zatrzymania Brexitu bez porozumienia. Zapowiedział także, że jego rząd przedstawi w październiku „ekscytujący program”.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe