Po Brexicie wzrosną ceny benzyny i prądu

  • 27.08.2019, 15:09
  • Brexit Standard
Po Brexicie wzrosną ceny benzyny i prądu Fot. pixabay.com
Po Brexicie poważnym problemem mogą okazać się niedobory ropy w Wielkiej Brytanii, przez co mogą wzrosnąć w kraju ceny paliw. Ostrzegają przed tym krajowe rafinerie.

Chociaż taryfy eksportowe paliw w Wielkiej Brytanii wzrosną do 4,7 procent, taryfy importowe pozostaną na poziomie 0 procent. Brytyjskie rafinerie ropy naftowej ostrzegają, że postawiłoby to ich w niekorzystnej sytuacji.

Na początku tego roku rząd określił plany ograniczenia większości ceł importowych do 0 procent w przypadku Brexitu bez umowy, aby uniknąć nagłych przerw w dostawach. Problem polega na tym, że inne kraje mogą znacznie zwiększyć cła na eksport do Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że eksport paliw z Wielkiej Brytanii będzie podlegał 4,7-procentowej taryfie eksportowej, co będzie wynikiem wytycznych Światowej Organizacji Handlu. Cały import i eksport między UE a Zjednoczonym Królestwem jest obecnie wolny od ceł.

Zjednoczone Królestwo eksportuje około 30 procent produkcji swoich rafinerii. W raporcie zleconym przez Oil & Gas UK w 2017 roku stwierdzono, że taryfy WTO obowiązujące w przypadku Brexitu bez porozumienia rocznie mogą zwiększyć koszty handlu ropą o około 500 milionów funtów, co pociągnie za sobą wzrost cen benzyny i oleju napędowego.

Brexit bez umowy może pociągnąć za sobą także wzrost opłat za prąd. Jeśli dojdzie do niego 31 października, nastąpi to w okresie poprzedzającym szczytowe zapotrzebowanie zimowe, co zwiększy ryzyko krótkoterminowych zakłóceń w imporcie energii. Może to nastąpić równocześnie z gwałtownym spadkiem wartości funta, przez co wzrosną koszty importu energii, prowadząc do wzrostu kosztów prądu dla gospodarstw domowych.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe