Boris Johnson nie chce oddać pieniędzy Unii Europejskiej

  • 26.08.2019, 15:43
  • Brexit Standard
Boris Johnson nie chce oddać pieniędzy Unii Europejskiej Boris Johnson Fot. Shutterstock
Boris Johnson oświadczył w niedzielę przed spotkaniem z Donaldem Tuskiem, że jeżeli Wielka Brytania opuści Wspólnotę bez umowy, nie będzie musiała wpłacić 39 mld funtów, na ile wyliczono jej zobowiązania wobec unijnego budżetu.

Komisja Europejska twierdzi jednak, że opłata powinna zostać uiszczona bez względu na rodzaj Brexitu.

– Wielokrotnie mówiliśmy, że wszystkie zobowiązania, które zostały powzięte przez 28 krajów członkowskich, powinny być honorowane. To jest aktualne zwłaszcza w przypadku bezumownego Brexitu – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Mina Andreewa.

Nie chciała się wypowiadać na temat ewentualnego sporu sądowego z Wielką Brytanią w tej sprawie wskazując, że rozliczenie jest ważne przed podjęciem rozmów o nowych relacjach, które powinny być oparte na wzajemnym zaufaniu. Andreewa poinformowała, że kwestia odmowy wpłaty do budżetu nie została podniesiona ze stroną unijną przez przedstawicieli rządu Wielkiej Brytanii.

Boris Johnson – według źródeł brytyjskich – miał przekazać wczoraj Donaldowi Tuskowi, że jego kraj opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności. Według Sky News brytyjski premier powiedział szefowi Rady Europejskiej, że w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia Wielka Brytania zapłaci tylko 9 mld funtów z 39 mld. Na tyle tylko bowiem rząd brytyjski wyliczył zobowiązania swojego kraju wobec unijnego budżetu.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe