Polak gotował dla rodziny królewskiej. Po Brexicie nie będzie mógł w UK zostać na stałe

  • 24.08.2019, 08:26
  • Brexit Standard
Polak gotował dla rodziny królewskiej. Po Brexicie nie będzie mógł w UK zostać na stałe Damian Wawrzyniak Fot. Twitter
Damian Wawrzyniak pracuje jako szef kuchni. Gotował dla rodziny królewskiej i na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Teraz Home Office nie chce mu przyznać tzw. statusu osoby osiedlonej (settled status), dzięki czemu po Brexicie mógłby dalej swobodnie mieszkać w Wielkiej Brytanii.

Damian Wawrzyniak mieszka w Wielkiej Brytanii od prawie 15 lat, płacił tysiące funtów podatków, a obecnie zatrudnia kilku pracowników we własnej restauracji.

Jak twierdzi „The Independent”, niedawno Wawrzyniak złożył wniosek o settled status w Home Office w nadziei, że dzięki temu uzyska pozwolenie na mieszkanie i pracę w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Jednak przyznano mu jedynie pre-settled status, czyli status tymczasowy, który po pięciu latach wygaśnie.

Wawrzyniak o swoim problemie poinformował na Facebooku: „Mieszkam w Wielkiej Brytanii od 15 lat, zawsze byłem zatrudniony, bez przerw, obecnie prowadzę własną restaurację, płacę tysiące funtów podatków, zatrudniam kilka osób w naszej restauracji, bezpośrednio i pośrednio – nie jestem dość dobry, aby otrzymać status osoby osiedlonej. To niedorzeczne”.

„Tylko dla przypomnienia: ciągle jestem obecny w mediach brytyjskich, dwukrotnie gotowałem dla rodziny królewskiej, byłem szefem kuchni na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie 2012” – dodał polski szef kuchni.

39-letni ojciec dwójki dzieci napisał też: „Zgłaszanie się o zezwolenie na pobyt w moim własnym domu było sprzeczne z moimi przekonaniami, ale jednak wreszcie postanowiłem to zrobić. I teraz dostaję odmowę. W zasadzie powiedzieli mi: Dziękujemy bardzo, możesz zostać jeszcze pięć lat”.

„Odwołam się od tego i jeśli będzie to konieczne zatrudnię prawników. Ale są miliony innych, którzy nie będą w stanie zrozumieć, co się tutaj dzieje. Musimy przygotować się na jakąś masową reakcję” – apeluje Wawrzyniak.

David Lammy, poseł z Tottenham i proeuropejski działacz, nazwał tę decyzję „ogromnie niepokojącą”. Jego zdaniem teraz nie wiadomo, ilu tak na prawdę obywateli Unii Europejskiej mieszkających na Wyspach uzyskało lub uzyska gorszy status, niż im naprawdę przysługuje.

Wielu innych posłów także ostrzega, że Home Office jest zagrożone „kolejnym skandalem Windrush”, jeśli nie będzie przyznawać mieszkającym w UK obywatelom UE pełnych praw pobytu. Skandal Windrush wybuchł ponad dwa lata temu, kiedy to wielu mieszkających od kilkudziesięciu lat w UK obywateli państw karaibskich było zmuszanych do wyjazdu stąd.

Home Office kilka dni temu ogłosiło plany zakończenia swobodnego przepływu osób z UE w dniu 31 października, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

raimobrun00@gmail.com
[email protected] 13.12.2019, 13:21
Oferta pozyczek pomiedzy powazna i uczciwa osoba 
Zapewniamy pieniadze pozyczki od 6000 £ do 45.000.000 euro do wszystkich ludzi w stanie splacic mnie z oprocentowaniem w wysokosci 2% Mozesz splacic od 1 do 30 lat w zaleznosci od kwoty pozyczki. - Pozyczka Finansowanie - Gotowy Nieruchomosci - Pozyczka Hipoteczna - Konsolidacja zadluzenia - Refinansowanie - Pozyczki Prywatne - Kredyty komercyjne - Studenci Gotowe Utkniesz lub zakazac bankowi. Jesli jestes naprawde 
potrzebujesz, Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną bezpośrednio na mój adres e-mail: [email protected] PS: Ja tylko pożyczam uczciwym ludziom   
robert
robert 27.09.2019, 23:07
Nic takiego nie bedzie. Anglicy tak latwo nie zrezygnuja z pieniedzy.. Prosze wybaczyc ale ludzie, ktorzy placa podatki sa u nich na miare zlota. Takze nie bic piany!!! PS. Wogole zastanowcie sie czy do tego brexitu dojdzie, bo jak niby nikt z UE nie bedzie mogl swobodnie podrozowac to tak samo bedzie w druga strone. Zastanawial sie ktos ilu Anglikow mieszka w EU?..
Kazimierz Karasek
Kazimierz Karasek 25.08.2019, 12:58
Osobiście nigdy nie pozwoliłbym wrócić do ojczyzny. Niech dalej szuka lepszego życia. Angole znowu pokazali na co ich stać.

Pozostałe