Rząd wydaje kolejne miliony na przygotowania do Brexitu

  • 21.08.2019, 13:33
  • Brexit Standard
Rząd wydaje kolejne miliony na przygotowania do Brexitu W Kent znajduje się Port of Dover, który po Brexicie może się zupełnie zakorkować Fot. Shutterstock
Dodatkowe 2,6 miliona funtów na przygotowanie się do Brexitu otrzymało od brytyjskiego rządu hrabstwo Kent.

W Kent znajduje się Port of Dover. Rocznie przeprawia się przez niego 16 milionów podróżnych, ponad 2 miliony ciężarówek, 3 miliony samochodów osobowych i 86 tys. autokarów. Port jest odpowiedzialny za jedną szóstą całej brytyjskiej wymiany handlowej, o wartości 120 miliardów funtów.

W niejawnym raporcie brytyjski rząd ostrzega, że właśnie hrabstwo Kent może być jednym z tych, które najbardziej ucierpią, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy. To właśnie przez nie przebiega bowiem główny szlak komunikacyjny, którym w głąb Wielkiej Brytanii podążają pojazdy przybywające tu z Europy kontynentalnej.

Wywołane przez Brexit dłuższe odprawy graniczne, zarówno po stronie brytyjskiej jak i francuskiej, mogą spowodować gigantyczne korki na głównych trasach w Kent – szczególnie na autostradzie M20 i jej przedłużeniu A20.

Według Imperial College London tylko dwie dodatkowe minuty przy każdym sprawdzaniu pojazdu na granicy w Dover i przy Eurotunelu może wręcz potroić istniejące tam kolejki. A po Brexicie kontrole samochodów mogą być o wiele dłuższe. Jego twarda wersja może doprowadzić do korków na okolicznych autostradach o długości nawet 30 mil.

Rządowe pieniądze mają być przeznaczone właśnie na inwestycje w zabezpieczenia przed zakorkowaniem się głównych tras w Kent.

O dodatkowych pieniądzach dla Kent poinformował portal Kentonline, powołując się na wyciekły przed kilkoma dniami rządowy raport na temat awaryjnych planów na wypadek twardego Brexitu.

– Zdajemy sobie sprawę, że Kent odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu płynnej przepustowości po opuszczeniu UE w październiku i dlatego dajemy ponad 2,6 miliona funtów dodatkowych funduszy na wsparcie hrabstwa w celu przyspieszenia przygotowań do Brexitu – mówi Robert Jenrick, minister ds. społeczności i samorządów lokalnych.

Zdaniem niektórych lokalnych samorządów w Kent, rządowa pomoc nie jest jednak wystarczająca i nie rozwiąże ona nadchodzących problemów. Np. rada Maidstone już wcześniej skarżyła się, że rządowa dotacja dla niej na problemy z Brexitem stanowi jedynie 5 proc. spodziewanych kosztów.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jaromar61
jaromar61 21.08.2019, 21:50
Wydać tyle kasy, żeby później wrócić w "czasy jaskiniowców"?... Czy warto tak sobie samemu stwarzać problemy?... Korki 30-milowe. Koniec świata!!!...

Pozostałe