Donald Tusk odrzuca propozycję Borisa Johnsona

  • 20.08.2019, 14:54
  • Brexit Standard
Donald Tusk odrzuca propozycję Borisa Johnsona Donald Tusk i Boris Johnson Fot. Shutterstock
Szef rady Europejskiej Donald Tusk odrzucił dzisiaj propozycję Borisa Johnsona, zastąpienie w umowie ws. Brexitu mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. Backstop) zobowiązaniem do wprowadzenia alternatywnych rozwiązań.

Tusk zasygnalizował też, że wobec Backstopu rząd brytyjski odmawia przyznania się do braku realistycznych alternatyw.

Zdaniem Tuska odrzucenie Backstopu byłoby równoznaczne z przywróceniem twardej granicy na irlandzkiej wyspie. W jego opinii przeciwnicy Backstopu popierają przywrócenie tej granicy, „nawet jeśli się do tego nie przyznają”.

„Backstop jest zabezpieczeniem pozwalającym uniknąć twardej granicy na wyspie Irlandia, dopóki nie zostanie znaleziona jakaś alternatywa” – napisał Tusk na Tweeterze.

„To było jasne i konsekwentne stanowisko UE i nadal tak jest” – wtórował irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney w odpowiedzi na Tweet Tuska.

Boris Johnson napisał wczoraj do Donalda Tuska list, w którym powtórzył swe wezwanie do usunięcia Backstopu z porozumienia, które UE osiągnęła z jego poprzedniczką Theresą May.

„Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska uzgodniły już, że <> mogą być częścią rozwiązania. Zgodnie z tym: proponuję, by Backstop został zastąpiony zobowiązaniem do wprowadzenia takich porozumień, na ile to możliwe, przed końcem okresu przejściowego, jako część przyszłych relacji” – napisał Johnson.

Oświadczenie popierające stanowisko Johnsona w sprawie blokady Backstopu opublikowała Demokratyczna Partia Unionistyczna z Irlandii Płn.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października, ale kraj od miesięcy tkwi w politycznym kryzysie dotyczącym warunków Brexitu. Johnson już jako nowy premier zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na Brexit bez umowy.

UE odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość zmiany zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

Backstop to „polisa ubezpieczeniowa”, która ma zagwarantować, że nie będzie twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Ma ona być uruchomiona tylko wówczas, gdyby nie doszło do zawarcia umowy dotyczącej przyszłych relacji między Brukselą a Londynem.

Według brytyjskich eurosceptyków problemem było jednak to, że w razie braku umowy z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią. Sprawa jest bardzo ważna, bo mogłoby to zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

Brytyjscy eurosceptycy obawiają się jednak, że takie rozwiązanie oznaczałaby faktycznie, że ich kraj będzie bardzo długo i bardzo mocno powiązany z UE, a Brexit będzie tylko pozorny.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe