Koniec swobodnego wjazdu do Wielkiej Brytanii już następnego dnia po Brexicie!

  • 19.08.2019, 14:48
  • Brexit Standard
Koniec swobodnego wjazdu do Wielkiej Brytanii już następnego dnia po Brexicie! Fot. Shutterstock
Wielka Brytania chce zakończyć swobodny przepływ obywateli UE już w pierwszym dniu po Brexicie. Takie plany ogłosił brytyjski rząd.

Zgodnie z nowymi planami Home Office (brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) swobodny przepływ obywateli UE zakończy się pierwszego dnia po Brexicie bez umowy – donosi dziennik „The Independent”.

Przywrócenie granicy dla obywateli UE może wywołać chaos i uwięzić na długo tysiące ludzi na granicy, bowiem systemy granicznych kontroli nie będą na to przygotowane. Mimo to na takie ograniczenia już dzień po 31 października nalega Priti Patel, nowa minister spraw wewnętrznych.

„Minister spraw wewnętrznych wyraziła wolę przejęcia kontroli nad naszymi granicami i położenia kresu swobodnemu przemieszczaniu się po 31 października. Oznacza to, że nie musimy już dawać nieograniczonego i niekontrolowanego dostępu osobom z krajów UE, które przyjeżdżają tutaj w poszukiwaniu pracy” – poinformowało Home Office.

Plany te oznaczają, że także dla Polaków powróci „twarda granica UK”, a przekroczenie jej może wiązać się z trudnościami, które wielu z nas pamięta z czasów sprzed przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, kiedy to urzędnicy graniczni mogli Polaków nie wpuszczać na teren Zjednoczonego Królestwa bez podania żadnej przyczyny.

Wcześniej brytyjski rząd obiecywał, że w przypadku jakiejkolwiek wersji Brexitu zamierza opóźnić ograniczenie swobodnego przepływu osób do czasu wprowadzenia nowych przepisów, opartych na umowie z Unią Europejską.

Poprzedni minister spraw wewnętrznych Sajid Javid odrzucił natychmiastowe zakończenie swobodnego przepływu osób jako „niepraktyczne” mówiąc, że „potrzebny będzie rozsądny okres przejściowy”.

Granica będzie brutalna

Najnowsze rządowe plany ostro skrytykowała opozycja. Liberalni Demokraci potępili je, określając „brutalnymi”, a minister Patel nazywając „całkowicie oderwaną od rzeczywistości”.

– Jest całkowicie oderwana od rzeczywistości i jest kolejnym rozdziałem w niekończącej się sadze o całkowitym bałaganie, jaki robią z Brexitu – mówi cytowany przez „The Independent” Ed Davey, rzecznik do spraw wewnętrznych Liberalnych Demokratów.

– Co to będzie oznaczało dla obywateli UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i podróżują za granicę, chcąc potem wrócić? Czy rząd poważnie sugeruje pielęgniarce NHS, która jest obywatelką UE, że może nie zostać wpuszczona z powrotem do kraju po urlopie? To absurdalne – dodaje Davey.

Także organizacja the3million, reprezentująca ponad 3 miliony obywateli UE w Wielkiej Brytanii stwierdziła, że „to otworzy drzwi do dyskryminacji”, bowiem nie opracowano jeszcze żadnego systemu, na podstawie którego można by kwalifikować ludzi, jako tych, których można wpuścić do UK, a których nie można.

– Nie ma systemów i nic nie jest gotowe. To gest polityczny, ale będzie miał realny wpływ na życie ludzi. To otworzy drzwi do dyskryminacji. Jak będą rozróżniać „starszych ludzi”, tych, którzy już tu mieszkają od tych, którzy będą dopiero chcieli tu przyjechać – mówi Nicolas Hatton, szef organizacji the3million.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emigrantka
Emigrantka 20.08.2019, 23:11
Hahaha NAM Z UE ZABRONI SIE WJAZDU A INDIE I PAKISTAN BEDA PRZYJMOWANE W UK Z OTWARTYMI RAMIONAMI ,BO W RZĄDZIE UK JUZ WIECEJ LUDZI Z WYMIENIONYCH KRAJOW JAK ANGLIKÓW .POWODZENIA
Koloradka
Koloradka 20.08.2019, 23:25
Wszystko prawda,nie mamy szans przebicia sie i to Nasza wina,Oni bez jezyka ,zabiedzeni w zaduzych butach,zagarneli wszystkie mozliwe stanowiska pracy ,trudno sie dogadac w ICH angielskim,ale ich sie ceni za ..........a My dostajemy po ***,wyksztalceni,czysci i pachnacy
majkus
majkus 20.08.2019, 21:46
Kolejna osoba pochodzenia indyjskiego czy pakistanskiego chce ustalać wygodne dla siebie prawo. Wykorzenic UK z bialych😊 Daj im Boże zdrowia.
Kam
Kam 20.08.2019, 17:57
Sajid Javid nigdy nie byl Ministrem Spraw zagranicznych...mysle ze to wystarczajaco uwypukla wiedze autora artykułu...
Patf
Patf 20.08.2019, 15:26
Hehe najlepsze jest to że patel to popularne nazwisko w Indiach hahaha. Ona się tu urządził a innym nie pozwala?
JPRLD
JPRLD 20.08.2019, 12:38
Artykuł z *** jedna kobieta z urzedu Borysa J. Powiedziala tak a to nie znaczy ze bedzie zakaz. Jak ja uwielbiam takie artykuly.
Art.
Art. 20.08.2019, 07:52
A co z obywatelami Wielkij Brytani oni tez miszkaja w UE.?
Zielonooka
Zielonooka 20.08.2019, 02:31
Jest taki wynalazek jak VIZA.Dla ludzi ,ktorzy mieszlaja od lat w UK.ROCZNA VIZA,którą mozna odmawiać. I po sprawie..
afghan
afghan 19.08.2019, 15:45
cos sie tu nie zgadza, po co w takim razie rzad UK wprowadzil rejestracje emigrantow, moze warto najpierw sprawdzic informacje a potem pisac takie banialuki

Pozostałe