
Mimo trzyletniej już relacji w mediach o Brexicie, wielu młodych ludzi wciąż nie ma pojęcia, o co tak naprawdę z nim chodzi. Właśnie dlatego nauczyciel pracujący w szkole na wyspie Sheppey stworzył nową grę karcianą, która ma pomóc uczniom dowiedzieć się więcej o tym procesie i lepiej zrozumieć obie strony tego sporu.
Patch Fordham był sfrustrowany sposobem, w jaki dotychczas przestawiano problem Brexitu. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć uświadamiać swoich uczniów w niecodzienny sposób, na czym polega i z jakimi problemami wiąże się opuszczanie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.
Tak oto Fordham stworzył grę karcianą z wiodącymi bohaterami – między innymi Theresą May, Borisem Johnsonem i Angelą Merkel. Grę wykorzystuje podczas swoich lekcji, aby bardziej zaangażować swoje klasy w zrozumienie procesu Brexitu.
Wszyscy główni gracze w Brexicie są uszeregowani według atrybutów, takich jak Moc, Zmienność, a nawet umiejętność tańca! Istnieje również „Brexit-ometer”, który pokazuje, gdzie każda postać zasiada w świecie „Remain-Leave”. Pojawia się tam także wiele zabawnych faktów i cytatów.
Projekt był tak udany, że Fordham postanowił pójść o krok dalej i wypuścić grę do sprzedaży. Po sukcesie pierwszej serii gry z 36 znanymi twarzami po obu stronach debaty, nauczyciel zaczął opracowywać dodatkowe edycje, które jeszcze bardziej poszerzają świat Brexitu. Nowy międzynarodowy pakiet zawiera miedzy innymi postacie papieża Franciszka i Kim Dzong Una.
Chociaż gra wyśmiewa się z dzielącego i skomplikowanego świata Brexitu, ma ona również na celu edukację młodzieży. Fordham ma nadzieję, że ludzie wykorzystają ją do dalszego wzbogacania własnej wiedzy, aby mogli rozwijać bardziej świadome opinie i ostatecznie podejmować lepsze decyzje dotyczące głosowania podczas przyszłych wyborów.
– To było szalone. Chciałem tylko znaleźć fajny sposób na edukację polityczną następnego pokolenia brytyjskich wyborców. Moi uczniowie bardzo się nudzili mówiąc, że cały czas opowiadam tylko o bieżących sprawach. Błagali mnie, abym spróbował uczynić Brexit bardziej zabawnym – mówi Fordham.
Patch Fordham zanim został nauczycielem, pracował w obozie dla uchodźców i szkole dla dzieci z autyzmem. Ma nadzieję, że doświadczenia z grą pomogą mu też stworzyć edukacyjną stronę internetową, która ułatwi życie innym nauczycielom.
– Wiem, że „Brexit Game” ma ograniczony okres trwałości. Mam jednak nadzieję, że problem zostanie wkrótce rozwiązany i wszyscy będziemy mogli kontynuować normalne życie. Tymczasem jednak mam nadzieję, że gra rozśmieszy ludzi. I kto wie? Może nawet pomoże im nauczyć się czegoś przy okazji? – mówi Fordham.
Grę można zamówić na stronie: thebrexitgame.co.uk
Mundry