Jak Brexit utrudni zakupy Brytyjczykom? W kraju może zabraknąć oliwek, sera i szampana!

  • 13.08.2019, 16:06
  • Brexit Standard
Jak Brexit utrudni zakupy Brytyjczykom? W kraju może zabraknąć oliwek,… Fot. pixabay.com
Poleganie na eksporcie żywności z Unii Europejskiej stanowi poważne ryzyko dla Wielkiej Brytanii. Jeśli bowiem kraj opuści Wspólnotę, może dojść do znacznych niedoborów wielu produktów.

Wejdźmy do dowolnego brytyjskiego supermarketu, a otoczą nas w większości produkty europejskie – od włoskich serów po francuskie wina. Około 30 proc. całej żywności spożywanej w Wielkiej Brytanii jest importowane z Unii Europejskiej. W przypadku niektórych produktów spożywczych, takich jak szpinak, pomidory, papryczki chili i oliwki, UE jest zaś praktycznie jedynym ich dostawcą.

Uzależnienie Wysp od żywności z UE stanowi więc dla kraju poważne ryzyko. W przypadku Brexitu bez umowy Wielka Brytania byłaby zobowiązana na mocy przepisów Światowej Organizacji Handlu do nałożenia średnich taryf importowych na żywność w wysokości 22 proc. i przeprowadzania kontroli importowanych produktów, co prowadziłoby do opóźnień i skrócenia okresu przydatności produktów.

Pomimo zapewnień brexitersów o handlu bezcłowym, dochodzenie w House of Lords, na które powołuje się dziennik „The Guardian” stwierdziło, że „Brexit, zarówno w przypadku porozumienia jak i jego braku spowoduje pewne dodatkowe kontrole graniczne i wymogi dotyczące dokumentacji żywności importowanej z UE do UK. Zwiększy to czas dotarcia żywności do półek sklepowych i spowoduje dodatkowe koszty.

W 2016 r. Wielka Brytania importowała żywność z UE za ponad 30,3 mld funtów, a eksportowała tam za 12,3 mld funtów. Jak obliczył „The Guardian”, daje to prawie 1300 funtów z tego handlu co sekundę i podkreśla skalę możliwych zakłóceń gospodarczych po obu stronach, jeśli Wielka Brytania opuści Unię bez porozumienia.

Wino

Wino jest najcenniejszym towarem importowanym do Wielkiej Brytanii. Jego wartość szacuje się na ponad 2 mld funtów rocznie. Zasadniczo można to zastąpić zwiększonym importem z innych krajów, takich jak Australia i Chile, ale oznaczałoby to pożegnanie się z szampanem, prosecco i cava.

Ser

Mozzarella, brie, feta, halloumi i setki innych europejskich serów wydają się podstawą w brytyjskich sklepach. To jednak irlandzki cheddar jest najbardziej importowany do Wielkiej Brytanii. Każdego roku przybywa tutaj irlandzkiego sera za ponad 240 milionów funtów.

Boczek i Szynka

Eksport duńskiego boczku być może spada, ale Dania nadal jest największym eksporterem boczku i szynki do Wielkiej Brytanii, a tuż za nią są Holandia, Niemcy i Włochy.

Ziemniaki

Mrożone produkty ziemniaczane są największą kategorią importu ziemniaków do Wielkiej Brytanii, przy czym 99 proc. z nich pochodzi z UE, w szczególności z Holandii i Belgii.

Świeże pomidory

Wielka Brytania importuje rocznie świeżych pomidorów za ponad 400 milionów funtów. Wiele z nich pochodzi z superwydajnych szklarni w Holandii, które produkują więcej pomidorów na milę kwadratową niż jakikolwiek inny kraj.

Baranina

Brexitersi nalegają, aby Wielka Brytania nie nakładała ceł na żywność przychodzącą z UE w przypadku braku porozumienia, ale import to tylko jedna strona medalu. UE jest największym rynkiem dla tysięcy brytyjskich eksporterów żywności, a taryfy są dla nich nieuniknione w takim scenariuszu. Jednym ze szczególnie wrażliwych produktów jest brytyjska baranina, której 98 proc. jest eksportowane do UE. Po Brexicie może na nią być nałożone aż 40 proc. opłat celnych.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe