
Wejdźmy do dowolnego brytyjskiego supermarketu, a otoczą nas w większości produkty europejskie – od włoskich serów po francuskie wina. Około 30 proc. całej żywności spożywanej w Wielkiej Brytanii jest importowane z Unii Europejskiej. W przypadku niektórych produktów spożywczych, takich jak szpinak, pomidory, papryczki chili i oliwki, UE jest zaś praktycznie jedynym ich dostawcą.
Uzależnienie Wysp od żywności z UE stanowi więc dla kraju poważne ryzyko. W przypadku Brexitu bez umowy Wielka Brytania byłaby zobowiązana na mocy przepisów Światowej Organizacji Handlu do nałożenia średnich taryf importowych na żywność w wysokości 22 proc. i przeprowadzania kontroli importowanych produktów, co prowadziłoby do opóźnień i skrócenia okresu przydatności produktów.
Pomimo zapewnień brexitersów o handlu bezcłowym, dochodzenie w House of Lords, na które powołuje się dziennik „The Guardian” stwierdziło, że „Brexit, zarówno w przypadku porozumienia jak i jego braku spowoduje pewne dodatkowe kontrole graniczne i wymogi dotyczące dokumentacji żywności importowanej z UE do UK. Zwiększy to czas dotarcia żywności do półek sklepowych i spowoduje dodatkowe koszty.
W 2016 r. Wielka Brytania importowała żywność z UE za ponad 30,3 mld funtów, a eksportowała tam za 12,3 mld funtów. Jak obliczył „The Guardian”, daje to prawie 1300 funtów z tego handlu co sekundę i podkreśla skalę możliwych zakłóceń gospodarczych po obu stronach, jeśli Wielka Brytania opuści Unię bez porozumienia.
Wino
Wino jest najcenniejszym towarem importowanym do Wielkiej Brytanii. Jego wartość szacuje się na ponad 2 mld funtów rocznie. Zasadniczo można to zastąpić zwiększonym importem z innych krajów, takich jak Australia i Chile, ale oznaczałoby to pożegnanie się z szampanem, prosecco i cava.
Ser
Mozzarella, brie, feta, halloumi i setki innych europejskich serów wydają się podstawą w brytyjskich sklepach. To jednak irlandzki cheddar jest najbardziej importowany do Wielkiej Brytanii. Każdego roku przybywa tutaj irlandzkiego sera za ponad 240 milionów funtów.
Boczek i Szynka
Eksport duńskiego boczku być może spada, ale Dania nadal jest największym eksporterem boczku i szynki do Wielkiej Brytanii, a tuż za nią są Holandia, Niemcy i Włochy.
Ziemniaki
Mrożone produkty ziemniaczane są największą kategorią importu ziemniaków do Wielkiej Brytanii, przy czym 99 proc. z nich pochodzi z UE, w szczególności z Holandii i Belgii.
Świeże pomidory
Wielka Brytania importuje rocznie świeżych pomidorów za ponad 400 milionów funtów. Wiele z nich pochodzi z superwydajnych szklarni w Holandii, które produkują więcej pomidorów na milę kwadratową niż jakikolwiek inny kraj.
Baranina
Brexitersi nalegają, aby Wielka Brytania nie nakładała ceł na żywność przychodzącą z UE w przypadku braku porozumienia, ale import to tylko jedna strona medalu. UE jest największym rynkiem dla tysięcy brytyjskich eksporterów żywności, a taryfy są dla nich nieuniknione w takim scenariuszu. Jednym ze szczególnie wrażliwych produktów jest brytyjska baranina, której 98 proc. jest eksportowane do UE. Po Brexicie może na nią być nałożone aż 40 proc. opłat celnych.
Tomasz