Brytyjczycy masowo robią zapasy przed Brexitem

  • 13.08.2019, 10:57
  • Brexit Standard
Brytyjczycy masowo robią zapasy przed Brexitem Fot. pixabay.com
4 miliardy funtów wydali w sumie Brytyjczycy na gromadzenie towarów za zapas w przypadku Brexitu bez umowy.

Jedna na pięć osób mieszkających w Wielkiej Brytanii ma zapas żywności, napojów i leków o wartości 380 funtów – wykazało badanie przeprowadzone przez firmę Premium Credit, na które powołuje się dziennik „The Guardian”. Badanie wykazało też, że w sumie około 800 tys. osób wydało aż ponad 1000 funtów na gromadzenie takich zapasów.

74 proc. osób gromadzących zapasy stwierdziło, że kupiło dodatkowe jedzenie, 50 proc., że kupiło leki, a 46 proc., że kupiło napoje.

Zapasy robią także przedsiębiorstwa. W zeszłym tygodniu szef Pets at Home ujawnił, że jego firma gromadzi na zapas karmę dla zwierząt domowych. Także Domino Pizza oświadczyła, że ​​zaczęła gromadzić zapasy.

Według raportu gromadzenie zapasów związanych z Brexitem wpływa także na wzrost przepływu pieniędzy, bowiem firmy zaciągają kredyty na pokrycie kosztów ubezpieczenia, na wypadek problemów z Brexitem.

– Poziom gromadzenia zapasów przez brytyjskie firmy i gospodarstwa domowe jest dobrze udokumentowany. Niewiele uwagi poświęcono jednak wpływowi Brexitu na przepływy pieniężne, które powoduje Brexit – powiedział w rozmowie z „The Guardian” Adam Morghem z Premium Credit.

Przed Brexitem zabezpieczają się także bogaci Brytyjczycy. Zaczęli oni sprowadzać więcej luksusowych samochodów, aby uniknąć ewentualnych opłat celnych, które mogłyby zostać wprowadzone po twardym Brexicie. Według kancelarii prawnej Boodle Hatfield w ubiegłym roku sprowadzono ponad 3800 luksusowych aut, co stanowi wzrost o 16 proc. w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.

– Brexit bez porozumienia może oznaczać, że import samochodów luksusowych stanie się z dnia na dzień droższy o 32 proc. – twierdzi Fred Clark z Boodle Hatfield.

Podobne badania przeprowadzone w tygodniach poprzedzających pierwotny termin opuszczenia UE przez Wielką Brytanię (29 marca) wykazały, że około 17 proc. brytyjskiej populacji wydało sporo pieniędzy na gromadzenie zapasów, a łączne wydatki na zapasy obliczono wówczas na 4,6 miliarda funtów.

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie bez porozumienia, eksperci przewidują, że pojawią się krótkoterminowe problemy z zaopatrzeniem, choć brytyjski rząd stara się załagodzić te informacje twierdząc, że nie będzie większych problemów.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe