Brytyjska gospodarka kuleje. Funt w dużym dołku!

  • 10.08.2019, 13:23
  • Brexit Standard
Brytyjska gospodarka kuleje. Funt w dużym dołku! Fot. CC Creative Commons / Flickr
W drugim kwartale 2019 r. brytyjskie PKB spadło o 0,2 proc. To pierwsza taka sytuacja od zakończenia kryzysu finansowego z 2012 r.

Urząd statystyczny ONS poinformował o spadku PKB o 0,2 proc., a to wynik znacznie poniżej oczekiwań, bowiem Bank of England przewidywał, że zmiana PKB wyniesie 0 proc.

W związku z dołowaniem PKB również brytyjski funt w stosunku do dolara zanotował najniższą wartość od 2,5 roku. W stosunku do złotego jest to zaś najniższy kurs od stycznia 2018 r.

Eksperci są zgodni, że winę za spadek PKB ponosi głównie niepewność związana z Brexitem, a co za tym idzie wstrzymywanie decyzji przez inwestorów.

Jedną z głównych przyczyn obecnej sytuacji jest spowolnienie w sektorze przemysłowym i budowlanym.

Złożyło się na to również między innymi przyspieszenie części produkcji i importu produktów z drugiego kwartału 2019 r. na pierwszy kwartał, kiedy producenci spodziewali się wyjścia kraju z Unii Europejskiej 29 marca.

Zdaniem ekonomistów opublikowane dane sugerują nadchodzącą recesję, którą pogłębić może jeszcze bardziej opuszczenie przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej bez porozumienia.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe