Przyśpieszone wybory w Wielkiej Brytanii już w listopadzie?

  • 09.08.2019, 13:18
  • Brexit Standard
Przyśpieszone wybory w Wielkiej Brytanii już w listopadzie? Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii Fot. Shutterstock
Boris Johnson jest gotowy do rozpisania wyborów parlamentarnych na początku listopada – donosi dziennik „Financial Times”.

Takie rozwiązanie miałoby umożliwić opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej nawet w przypadku przegłosowania na początku września wotum nieufności dla Borisa Johnsona.

Zgodnie z brytyjskim prawem to ustępujący premier wyznacza w takim przypadku termin nowych wyborów. Zdaniem „Financial Times” Johnson wyznaczyłby je po 31 października, tak, by Wielka Brytania zdążyła już opuścić Unię Europejską.

– Nie możemy powstrzymać ich przed doprowadzeniem do wyborów, ale kontrolujemy terminy, więc możemy sprawić, aby doszło do nich po 31 października – powiedział gazecie jeden z doradców premiera.

Według gazety jest to niezbędne, by zwiększyć poparcie dla Partii Konserwatywnej w obliczu przeciągającego się impasu politycznego wokół Brexitu i zagrożenia ze strony Partii Brexit. Stratedzy Downing Street zakładają, że tuż po realizacji kluczowej obietnicy o wyjściu z UE wyborcy będą skłonni przenieść swoją uwagę na inne kwestie polityki wewnętrznej i zagranicznej, gdzie torysi są lepiej oceniani od laburzystów.

Doradcy partii rządzącej zakładają też, że nawet w razie wyjścia z UE bez umowy bezpośrednie konsekwencje tej decyzji nie będą odczuwalne od razu następnego dnia, co pozwali rządowi na zwiększenie dla siebie poparcia przed spodziewanymi w takim scenariuszu np. zakłóceniami w handlu międzynarodowym.

W ostatnich tygodniach politycy opozycyjnej Partii Pracy i Szkockiej Partii Narodowej (SNP), a także proeuropejscy deputowani rządzącej Partii Konserwatywnej otwarcie mówią o wotum nieufności dla Johnsona, gdyby ten zdecydował się na Brexit bez umowy.

Według najnowszego sondażu YouGov Partia Konserwatywna może liczyć na poparcie 31 proc., Partia Pracy na 22 proc., Liberalni Demokraci na 21 proc., Partia Brexit na 14 proc., a Partia Zielonych na 7 proc.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe