Twardy Brexit możliwy. Nawet parlamentowi trudno będzie w tym przeszkodzić!

  • 07.08.2019, 14:39
  • Boris Johnson forsuje Brexit bez umowy
Twardy Brexit możliwy. Nawet parlamentowi trudno będzie w tym przeszkodzić! Boris Johnson Fot. Shutterstock
Jonathan Sumption, były sędzia Sądu Najwyższego twierdzi, że posłowie mają ograniczone możliwości powstrzymania premiera przed Brexitem bez umowy.

Obalenie obecnego rządu i przyśpieszone wybory powszechne w Wielkiej Brytanii, to według wielu brytyjskich polityków jedyna nadzieja na powstrzymanie Brexitu bez umowy. W związku z tym w parlamentarnych kuluarach dużo mówi się o votum nieufności wobec premiera Borisa Johnsona, co miałoby wkrótce umożliwić powołanie nowego rządu, który mógłby zablokować twardy Brexit.

Według Jonathana Sumptiona, byłego sędziego Sądu Najwyższego, na którego powołuje się dziennik „The Guardian”, nadzieja ta może jednak spełznąć na niczym. Boris Johnson może bowiem po prostu zignorować głosowanie parlamentarne nad votum nieufności wobec niego i przystąpić do Brexitu bez umowy, a dopiero potem nastąpiłyby wybory powszechne. To właśnie on może wyznaczyć ich datę. Jeśli wskutek kolejnych wyborów wyłoniłby się nowy rząd, przeciwny twardej wersji Brexitu, nic nie mógłby już wskórać, bo Wielka Brytania byłaby już poza Unią Europejską.

Lord Sumption w BBC Radio 4 Today stwierdził, że sytuację mogłoby jedynie uratować powołanie w ciągu 14 dni alternatywnego rządu tymczasowego lub uchwalenie ustawy ograniczającej prawo rządu do Brexitu bez porozumienia, nakazującej, że trzeba odwołać artykuł 50.

Oba scenariusze, biorąc pod uwagę arytmetykę parlamentarną, są jednak zdaniem sędziego bardzo mało prawdopodobne.

Boris Johnson uparł się, że chce zawrzeć umowę z Brukselą, ale odmówił usiąść do stołu negocjacyjnego, dopóki UE nie zgodzi się na zniesienie czegoś, co nazwał „niedemokratycznym zabezpieczeniem”. Chodzi mu o tzw. Backstop – mechanizm zapobiegający brak twardej granicy na wyspie Irlandia.

Dominic Cummings, starszy doradca Johnsona i jeden z architektów kampanii na rzecz Brexitu, stwierdził niedawno, że rząd zrobi „wszystko, co konieczne”, aby wyprowadzić Wielką Brytanię z UE do 31 października, a Brexit bez porozumienia jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Boris Johnson forsuje Brexit bez umowy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe