Brexit może zmienić smak whisky!

  • 06.08.2019, 12:55
  • Brexit whisky
Brexit może zmienić smak whisky! Kluczowym składnikiem świetnej whisky jest długi okres jej leżakowania Fot. pixabay.com
Whisky jest jednym z najważniejszych produktów eksportowych Wielkiej Brytanii. Obecnie jej jakości chronią przepisy Unii Europejskiej, które wymagają, aby produkt oznaczony „whisky” lub „whiskey” dojrzewał co najmniej trzy lata.

Po Brexicie unijne przepisy chroniące jakość whisky nie będą już obowiązywały i może to otworzyć drogę dla młodszych trunków w tej branży. Szczególnie niebezpieczna dla whisky może zaś okazać się umowa handlowa pomiędzy Wielką Brytanią i USA – ostrzega BBC.

Kluczowym składnikiem świetnej whisky jest długi okres jej leżakowania. Jednak jedna z amerykańskich gorzelni kwestionuje to pojęcie, produkując whisky w zaledwie 24 godziny.

Kalifornijska firma Endless West twierdzi, że przeanalizowała skład whisky na poziomie molekularnym, co oznacza, że mogą odtworzyć jej smak przy użyciu naturalnych składników, ale bez dojrzewania.

Czy ten „szybki napój” będzie stanowić wyzwanie dla szkockiej branży whisky? BBC postanowiło to sprawdzić. W tym celu jej ekipa odwiedziła gorzelnię Clydeside w Glasgow. Zdaniem jej szefa Andrew Morrisona, a także wieloletniego pracownika Alistaira McDonalda jednym z głównych czynników wpływających na jakość whisky jest właśnie jej okres dojrzewania. Ich zdaniem przy jej produkcji nie da się tego pominąć.

Produkcja whisky sięga pokoleń w rodzinie Morrison, więc Andrew z pewnością ma pod tym względem spory bagaż doświadczenia. W swoim małym biurze w gorzelni bierze on łyk amerykańskiej „24 godzinnej whisky”, po czym wstrzymuje oddech na chwilę, najwyraźniej nie mogąc znaleźć odpowiednich słów.

– To różni się od wszystkiego, co próbowałem, sklasyfikowanego jako whisky – mówi po chwili.

BBC przeprowadziło także test smaku „24 godzinnego trunku” wśród zwykłych Szkotów. Niektórzy z nich odnosili się do niego sceptycznie, a niektórzy nawet twierdzili, że „to w ogóle nie pachnie whisky”. Byli też jednak i tacy, którzy twierdzili, że nie wierzą, że napój ten został wyprodukowany w 24 godziny. Jeszcze inni twierdzili, że może on zagrozić szkockiej branży whisky.

BBC rozmawiało z Alecem Lee, szefem Endless West, który wyjaśnił koncepcję swojego nowego produktu.

– Dla nas istnieje analogia muzyki elektronicznej do whisky. Istnieje tradycyjny sposób tworzenia muzyki, który obejmuje różne instrumenty, a następnie ktoś przychodzi i mówi, wiesz, że mogę wyrazić tę formę sztuki cyfrowo i ten rodzaj otwiera drzwi do nowych mechanizmów wyrażania tego tradycyjnego rzemiosła – mówi Lee ze swojej bazy w Kalifornii w telefonicznej rozmowie z BBC.

Firma nie ma jeszcze wielkich planów sprzedaży swojego produktu poza USA, ale może się to zdarzyć, szczególnie jeśli umowa handlowa po Brexicie ułatwi eksport do Wielkiej Brytanii.

Od dawna ambicją amerykańskich negocjatorów handlowych jest zniesienie ograniczeń, co dotyczy też whisky, która obecnie musi dojrzewać co najmniej przez trzy lata.

Alec Lee uważa, że sztuczne jedzenie i napoje będą w przyszłości stanowić większość tego, co ludzie będą spożywać także w Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego, czy dojdzie do Brexitu.

Brexit whisky

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe