Rząd obawia się wybuchu paniki po Brexicie

  • 03.08.2019, 13:48
  • Brexit Standard
Rząd obawia się wybuchu paniki po Brexicie Fot. pixabay.com
Niedobory żywności i leków, napięcia w Irlandii Płn., unieważnienie praw obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w krajach Unii Europejskiej i konflikty między statkami na morzu – oto największe problemy, które mogą pojawić się po Brexicie bez umowy.

W związku z problemami, które może przynieść twardy Brexit, brytyjskie władze obawiają się wybuchu paniki – wynika z rządowych dokumentów, do których dotarło Sky News. Zastępca redaktora politycznego tej stacji, Sam Coates twierdzi, że choć dokument nie jest zatytułowany „Najgorsze scenariusze”, to właśnie ten tytuł najlepiej by do niego pasował.

Dokument jest podzielony na trzy kategorie:

– Co by się stało w pierwszym dniu po Brexicie bez umowy

– Co by się stało w pierwszych dwóch tygodniach po Brexicie bez umowy

– Co by się stało w pierwszym miesiącu po Brexicie bez umowy

Oprócz masowego wykupu żywności rząd obawia się również zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego, masowych powrotów Brytyjczyków z zagranicy, bo stracą tam przywileje obywateli UE, rozhuśtania rynków finansowych oraz gwałtownych wahań kursu funta. Na morzach zaś może dojść do konfliktów pomiędzy statkami brytyjskimi i unijnymi, czego powodem może być niejasność dotyczącą praw połowowych.

Z kolei Mark Carney, prezes Bank of England, ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy będzie natychmiastowym szokiem dla gospodarki i gwałtownie wzrośnie inflacja.

Najbardziej niepokojące jednak wydają się problemy w handlu żywnością. Rząd obawia się, że w pierwszych dwóch tygodniach po 31 października może jej zabraknąć w Irlandii Północnej, ale także w innych regionach UK. Stworzy to wielkie zagrożenie ze strony przemytników i przestępczości zorganizowanej. Nasili się również napływ nielegalnej imigracji.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiada, że jego kraj opuści UE 31 października, niezależnie od tego czy dojdzie do umowy Londynu z Brukselą, czy też nie.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Artur
Artur 03.08.2019, 17:33
Wykopać z Unii choćby jutro te zadufane w sobie buce ?
M4X
M4X 03.08.2019, 16:31
Nowy premier to skończony głupek.

Pozostałe