Szkoły przemocy! Za mało policjantów, coraz więcej nożowników!

  • 31.07.2019, 15:30
  • Brexit Standard
Szkoły przemocy! Za mało policjantów, coraz więcej nożowników! Fot. Shutterstock
Szkoły na obszarach o wyższym ryzyku przemocy wśród młodzieży powinny otrzymać do pomocy specjalnych funkcjonariuszy policji – apelują brytyjscy posłowie.

W ciągu ostatnich czterech lat w szpitalach w Anglii i Walii zwiększyła się liczba przyjęć osób zranionych nożem, przy czym większy wzrost nastąpił wśród pacjentów poniżej 18 roku życia. Wśród dorosłych był to wzrost z 3 273 do 4 354 (33 proc.), a wśród młodzieży z 303 do 566 (87 proc.).

Według opublikowanych w lipcu danych Home Office, na które powołuje się BBC, przestępstwa z użyciem przemocy zarejestrowane przez policję w Anglii i Walii wzrosły o 20 proc. w ciągu 12 miesięcy do marca w porównaniu z rokiem poprzednim. W Anglii i Walii doszło wówczas do 693 zabójstw. Spośród ofiar aż 152 osoby były w wieku od 16 do 24 lat.

Jak donosi BBC, parlamentarna komisja spraw wewnętrznych skrytykowała obecną rządową strategię redukcji przemocy w szkołach jako „całkowicie niewystarczającą”. Wezwała nowego premiera Borisa Johnsona, by wziął „osobistą odpowiedzialność” za zwalczanie przestępczości związanej z nożami i bronią wśród młodych ludzi.

W swoim raporcie komisja wezwała do zwiększenia inwestycji w policję sąsiedzką – w tym zobowiązanie do oddelegowania specjalnego funkcjonariusza policji do „wszystkich szkół na obszarach o ponadprzeciętnym ryzyku poważnej przemocy wśród młodzieży” do kwietnia 2020 roku.

Raport został opublikowany w ramach dochodzenia komisji w sprawie przemocy wśród młodzieży, w związku z którym posłowie wysłuchali dowodów od działaczy, rodzin ofiar, lekarzy, wyższych funkcjonariuszy policji, organizacji charytatywnych dla dzieci i kryminologów.

Komisja stwierdziła, że przeznaczając pieniądze na oficerów w jesiennym przeglądzie wydatków rządu, stanie się to częścią dążenia do „odbudowania istotnych powiązań” z lokalnymi społecznościami, których to dotyczy.

Policja robi co może, aby walczyć z przemocą w szkołach. Zdaniem komisarz Cressidy Dick w samym tylko Londynie każda szkoła i liceum otrzymała „wyznaczonego oficera” do pomocy. Funkcjonariusze prowadzili w nich rzucające się w oczy patrole oraz warsztaty dla uczniów.

Jak twierdzi komisarz, w stolicy jest obecnie około 280 oficerów „bezpieczniejszych szkół”, w tym 40 policyjnych kadetów. Jej zdaniem są szanse, że jesienią będzie ich już ponad 500 w całej stolicy.

Komisja stwierdziła jednak, że sytuacja jest zupełnie odmienna w innych częściach kraju. Dziesięć z 33 regionalnych oddziałów policji w Anglii, w tym policji West Midlands – największego oddziału poza Londynem – wciąż nie wyznacza „oficerów bezpiecznych szkół”.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe