Ameryka nie uratuje Wielkiej Brytanii po Brexicie

  • 31.07.2019, 13:11
  • Brexit Standard
Ameryka nie uratuje Wielkiej Brytanii po Brexicie Donald Trump Fot. Shutterstock
Będziemy blokować transakcje handlowe USA z Wielką Brytanią, jeśli Brexit przywróci irlandzką granicę – mówią amerykańscy politycy. Ich zdaniem plan Johnsona-Trumpa zablokuje Kongres, jeśli zostanie zagrożone tzw. Porozumienie wielkopiątkowe.

Jakakolwiek przyszła umowa handlowa między USA a Wielką Brytanią byłaby prawie na pewno zablokowana przez Kongres USA, gdyby Brexit pociągnął za sobą powrót granicy na wyspie Irlandia i zagroził pokojowi w Irlandii Północnej – pisze Julian Borger, korespondent dziennika „The Guardian” z Waszyngtonu.

Boris Johnson przedstawił pomysł umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, która miałaby rekompensować Wielkiej Brytanii opuszczenie przez nią Unii Europejskiej, a Donald Trump obiecał, że oba kraje mogą zawrzeć „bardzo znaczącą umowę handlową”, która zwiększy handel „cztero- lub pięciokrotnie”.

Trump nie byłby jednak w stanie przeforsować takiego porozumienia we wrogim wobec niego Kongresie, gdyby po Brexicie doszło do zagrożenia porozumienia z Wielkiego Piątku z 1998 r. i powrotu granicy między Irlandią, a Irlandią Płn. Amerykańscy politycy i dyplomaci ostrzegają, że pojawiłby się wówczas silny, ponadpartyjny sprzeciw wobec jakiejkolwiek umowie handlowej z Wielką Brytanią.

Komentarze pojawiły się, gdy Johnson odwiedził wczoraj Irlandię Płn. w celu ożywienia rozmów o podziale władzy między jego sojusznikami w Demokratycznej Partii Unionistycznej i Sinn Féin, a także omówienia przygotowań do Brexitu.

Propozycja Johnsona, by UE porzuciła mechanizm ochronny, który ma chronić otwartą granicę po Brexicie, wzbudziły determinację w Kongresie USA, by zająć stanowisko w obronie przełomowego Porozumienia wielkopiątkowego, którego Stany Zjednoczone są gwarantem.

– Amerykański wymiar Porozumienia wielkopiątkowego jest niezbędny – powiedział Richard Neal, który jest współprzewodniczącym 54-osobowej grupy Przyjaciół Irlandii w Kongresie, a także przewodniczy potężnemu komitetowi ds. zawierania umów handlowych na czas nieokreślony.

– Nadzorujemy wszystkie umowy handlowe w ramach naszej jurysdykcji podatkowej – powiedział w wywiadzie telefonicznym z „The Guardian” Neal, demokratyczny kongresmen z Massachusetts.

– Miałbym niewielki entuzjazm do przyjęcia dwustronnej umowy handlowej z Wielką Brytanią, gdyby to zagroziło porozumieniu – dodał Neal.

Z kolei Pete King, republikański współprzewodniczący grupy Friends of Ireland, powiedział, że groźba rezygnacji z ochrony i zagrożenie dla otwartej granicy byłaby „niepotrzebną prowokacją”. Dodał, że jego partia nie miałaby nic przeciwko temu, by sprzeciwić się Trumpowi.

– Sądzę, że każdy, kto ma głęboką wiarę w Irlandię Północną i Porozumienie wielkopiątkowe wie, że zagrożenie otwartej granicy z pewnością skłoniłoby, aby wystąpić przeciwko prezydentowi – powiedział King.

W przypadku silnego Brexitu, przy braku gwarancji dla Irlandii Północnej, siła sentymentu wśród irlandzkich Amerykanów (jedna dziesiąta populacji, a wielu z nich piastuje wysokie stanowiska) może sprawić, że będzie to poważny problem podczas przyszłorocznych wyborów prezydenckich i wyborów do Kongresu USA.

Przez ostatnie osiem miesięcy Kongres wstrzymał ratyfikację nowej umowy handlowej z Meksykiem i Kanadą (USMCA), którą Trump przedstawił jako niezwykłe osiągnięcie (choć niewiele różni się od poprzedniej Nafty). Pete King powiedział, że brytyjska umowa handlowa napotka jeszcze większe przeszkody.

Także ambasada Irlandii w USA energicznie lobbuje w obronie porozumienia pokojowego z 1998 roku. Ambasador Daniel Mulhall powiedział, że naciska na otwarte drzwi.

– W irlandzkiej Ameryce panuje prawdziwe poparcie na rzecz porozumienia z Wielkiego Piątku i niechęć wobec wszystkiego, co mogłoby podważyć to porozumienie – powiedział Mulhall.

– Gdziekolwiek pójdę, gdziekolwiek rozmawiam ze społecznością irlandzko-amerykańską, pierwsze pytanie zawsze dotyczy Brexitu. I zawsze odzwierciedlają głębokie zaniepokojenie Brexitem – dodał ambasador.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe