Boris Johnson wygwizdany w Szkocji [video]

  • 30.07.2019, 08:12
  • Brexit Standard
Boris Johnson wygwizdany w Szkocji [video] Boris Johnson w bazie marynarki wojennej w Faslane w Szkocji Screen: twitter.com/BorisJohnson
Nowy szef brytyjskiego rządu Boris Johnson został wygwizdany w Edynburgu przed spotkaniem z pierwszą minister Szkocji i szefową Szkockiej Partii Narodowej Nicolą Sturgeon.

Szkotom nie podoba się, że Johnson bierze pod uwagę Brexit bez umowy. Jego wizyta w Szkocji miała być wyrazem troski gabinetu o jedność Zjednoczonego Królestwa. Zbiegła się w czasie z ogłoszeniem nowego, wycenianego na 300 mln funtów pakietu inwestycji, mających na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Podczas wizyty w bazie marynarki wojennej w Faslane Johnson twierdził, że wynegocjować nową umowę z Unią Europejską, ale zastrzegł, że rządowa strategia zakłada także „przygotowanie się na brak umowy”.

W Edynburgu Johnson rozmawiał z szefową autonomicznego rządu Szkocji Nicolą Sturgeon, która po spotkaniu powiedziała, że brytyjski premier publicznie mówi, iż chciałby wypracować porozumienie z Unią, a w rzeczywistości „podąża drogą prowadzącą do Brexitu bez umowy, bo taka jest logika jego bezkompromisowego stanowiska w tej sprawie”.

Sturgeon dodała, że taki scenariusz jest „niemal nieunikniony” i ostrzegła, że byłby on „skrajnie niebezpieczny dla Szkocji i w istocie dla całego Zjednoczonego Królestwa”.

Wcześniej, w chwili przyjazdu do siedziby pierwszej minister w Bute House, Johnson został wygwizdany przez zgromadzonych tam demonstrantów, a po zakończeniu rozmów zdecydował się na opuszczenie budynku tylnym wyjściem.

Dodatkowym źródłem sporów między nową administracją w Londynie a rządem w Edynburgu jest kwestia drugiego referendum niepodległościowego dla Szkocji.

Sturgeon argumentuje od miesięcy, że skoro po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE sytuacja radykalnie się zmieni, Szkoci powinni dostać prawo do ponownego głosowania w sprawie niepodległości, aby mogli „obrać swój kurs i wybrać swoją przyszłość”.

Johnson jednak odrzuca takie argumenty, twierdząc, że szkockie referendum z 2014 roku rozwiązało tę kwestię na najbliższe pokolenie i nie ma powodu, aby je powtórzyć.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe