Jak przetrwać Brexit? To tak jak przetrwać atak nuklearny albo epidemię AIDS!

  • 29.07.2019, 16:58
  • Codziennie odbywają się specjalne międzyministerialne posiedzenia zespołu roboczego ds. bezumownego Brexitu
Jak przetrwać Brexit? To tak jak przetrwać atak nuklearny albo epidemię… Fot. Shutterstock
Rząd Wielkiej Brytanii planuje największą od czasów II wojny światowej kampanię informacyjną, która ma przygotować Brytyjczyków na ewentualne zakłócenia towarzyszące Brexitowi bez umowy.

Jak pisze „Daily Telegraph”, każde gospodarstwo domowe w Zjednoczonym Królestwie otrzyma ulotkę z informacjami dotyczącymi spodziewanych konsekwencji opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Znajdą się w niej wskazówki, jak sobie z nimi radzić.

Koszt kampanii wyniesie około 100 mln funtów w ciągu pierwszych trzech miesięcy, co przewyższy koszt ostrzeżeń wydawanych w związku z epidemią AIDS w latach 80. „Daily Telegraph” porównuje ją też do kampanii „Protect and Survive” opracowanej przez rząd Margaret Thatcher na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku, której celem było przygotowanie brytyjskiego społeczeństwa na wypadek ataku nuklearnego.

Zgodnie z decyzją Borisa Johnsona codziennie odbywają się także specjalne międzyministerialne posiedzenia zespołu roboczego ds. bezumownego Brexitu. Gazeta porównuje je do posiedzeń sztabu kryzysowego Cobra, który zbiera się podczas największych zagrożeń dla kraju, takich jak np. ataki terrorystyczne czy klęski żywiołowe. Zespół spotyka się zresztą w pomieszczeniu zwyczajowo przeznaczonym na posiedzenia Cobry.

Część brytyjskich mediów określiła rządowy sztab ds. Brexitu jako „gabinet wojenny”, przywołując porównania do czasów II wojny światowej. Jego pracom przewodzi Michael Gove, były minister środowiska i jeden z liderów kampanii referendalnej z 2016 roku za opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Codziennie odbywają się specjalne międzyministerialne posiedzenia zespołu roboczego ds. bezumownego Brexitu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe