Do Polski może wrócić kilkaset tysięcy emigrantów

  • 27.07.2019, 13:02
  • Brexit Standard
Do Polski może wrócić kilkaset tysięcy emigrantów Fot. pixabay.com
Od 250 tys. do 380 tys. polskich emigrantów może zdecydować się na powrót do ojczyzny, jeżeli zaoferuje im się ulgi podatkowe - szacuje ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. W czwartek NBP opublikował wyniki kompleksowego badania ankietowego wśród Polaków mieszkających za granicą.

Z badania Narodowego Banku Polskiego wynika, że ok. 15 proc. emigrantów jest zdecydowana wracać do Polski w przyszłości, niezależnie od poziomu wynagrodzeń. Eksperci banku zwrócili uwagę, że "dobra sytuacja gospodarcza wpłynęła również na istotne ograniczenie odsetka emigrantów planujących pozostanie na emigracji na stałe na rzecz powrotu do Polski w dalszej przyszłości (za minimum trzy lata)".

- To pierwsza publikacja analityczna ukazująca skalę potencjału, który mógłby wrócić do Polski - mówi ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. Jego zdaniem do naszego kraju może wrócić ok. 250-380 tys. osób, o które "warto powalczyć", zwłaszcza - jak zaznaczył - że na rodzimym rynku pracy jest ok. 140 tys. wakatów. Jego zdaniem, nawet gdyby tylko cześć z tej grupy udało się skłonić do powrotu, będzie to miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarki.

Według eksperta naszych rodaków do powrotu mogą zachęcić czynniki zewnętrze, takie jak np. niekontrolowany brexit, "w przededniu którego stoi Wielka Brytania". Efektem tego procesu - jak wskazał - może być spowolnienie gospodarcze. - W praktyce będzie to oznaczać wzrost bezrobocia i zwiększoną liczbę wyjazdów cudzoziemców, którzy przyjechali tam do pracy - wyjaśnił.

Przypomniał, że z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia podczas wielkiego kryzysu finansowego w latach 2008-2010, kiedy wielu emigrantów wróciło do Polski z Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Raport "Polacy pracujący za granicą w 2018 r." prezentuje wybrane wyniki najnowszej rundy badań ankietowych emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii. "Wyniki badań wskazują, że rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe, niszowe kierunki, takie jak Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia netto, których mediany (środkowe wynagrodzenia) za granicą są nominalnie około dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a dominanty (najczęstsze wynagrodzenia) są 2,0-3,6 razy wyższe niż w Polsce" - czytamy w publikacji NBP.

Jak podał NBP, badanie ankietowe emigrantów z Polski, któremu poświęcono raport, zostało zrealizowane w okresie listopad-grudzień 2018 r. i było kolejnym z serii badań emigrantów przeprowadzanych co dwa lata na zlecenie Departamentu Statystyki NBP. Badanie zostało przeprowadzone w czterech krajach: w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Holandii oraz po raz pierwszy w Norwegii. Norwegia, która w ostatnich latach dołączyła do listy najbardziej popularnych kierunków wyjazdów zarobkowych, zastąpiła w badaniu Irlandię, której znaczenie w ostatnich latach systematycznie spadało.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rudy
Rudy 28.07.2019, 20:34
Z kad oni birora zawsze te informacje do polski ma wrocic 15% obywateli, co jakis czas wyskakują takie informacje ale nie podniecajcie sie za bardzo bo za tydzien pewnie znowu coa sie zmieni
Ja
Ja 27.07.2019, 20:46
Rozumiem z tych komentarzy , że godne Życie to wynajęty pokój w komunie , żarcie z przecen w Asdzie i Lidlu i robota na budowie albo przy sprzątanu kibli od świtu do nocy? Bo większość z Tych szczęśliwców żyjących za granicą tak ,,GODNIE ŻYJE,, oczywiście nikt w Polsce a już tym bardziej znajomi o tym nie wiedzą....tylko fotki fejki się na fejsiku sypią jak ro dobrze i wspaniale za tą granicą....nooooo...i w ogóle tu się nie płaci podatków....wcale za darmo wszystko dostajesz.....hahahahha żenada te wpisy....
M
M 09.07.2020, 10:57
Po roku pracy na budowie od świtu do nocy w UK można sobie pozwolić na kupno małego mieszkania. Dziekuje🙂
Zimny
Zimny 28.07.2019, 00:13
Święta prawda. ???
Paweł
Paweł 27.07.2019, 18:10
..powrót do Polski to niestety błąd ponieważ państwo polskie jest niewiarygodne wobec swoich obywateli..
Adam
Adam 27.07.2019, 14:11
To co napisaliście ,to wszystko kłamstwa....
Zlociuchny
Zlociuchny 27.07.2019, 16:10
Angole pogonia wszystkich ktorzy nie zarabiaja 32tys. brutto.To juz dawno ustalil tusk z Mayowa .Macie trzy lata na ogarnienice sie i wypad.
M
M 27.07.2019, 20:55
Chcą zmniejszyć do 15 chyba bo za dużo taniej siły roboczej by wyjechało.
Adam
Adam 27.07.2019, 14:05
Jak podnieście zarobki i poprawi się sytuacja w Polsce, dacie warunki aby godnie żyć w Polsce można wrócić,ale narazie nie ma na to warunków aby tam wracać.Hory ten który wróci do Polski teraz,tam nie było przyszłości i nie będzie..

Pozostałe