Boris Johnson i jego brexitowa ekipa

  • 25.07.2019, 14:18
  • Brexit Standard
Boris Johnson i jego brexitowa ekipa Fot. Creative Commons
Nowy premier Wielkiej Brytanii przedstawił w środę częściowy skład swojego rządu. Najważniejsze stanowiska zajęli zwolennicy Brexitu. Sam premier zapowiedział zaś zaostrzenie negocjacji z Unią Europejską.

Nowy premier zwolnił aż 18 dotychczasowych ministrów, co – jak zaznaczyły media – jest największą wymianą kadr poza sytuacjami, w których do władzy dochodziła inna partia.

 

A oto najważniejsi członkowie nowego brytyjskiego rządu:

 

Sajid Javid, minister finansów

Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Sajid Javid został ministrem finansów. Jest on pierwszym politykiem wywodzącym się z mniejszości etnicznej, który kiedykolwiek stanął na czele tego resortu.

Javid urodził się w angielskim Rochdale, ale jego rodzice pochodzą z Pakistanu. Posłem do Izby Gmin jest od 2010 roku, reprezentując okręg wyborczy Bromsgrove w hrabstwie Worcestershire.

Był jednym z orędowników rozpisania referendum brexitowego. Media wówczas zakładały, że dołączy on do zwolenników Brexitu, ale ostatecznie opowiedział się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem „Financial Times” zrobił tak, bo całkowicie irracjonalne byłoby, gdyby minister ds. biznesu poparł Brexit.

Od czasu referendum jasno dał jednak do zrozumienia, że ​​sceptycznie odnosi się do łagodniejszych opcji Brexitu, takich jak pozostanie w unii celnej, twierdząc, że strefa wolnego handlu jest „wewnętrzną” częścią Unii Europejskiej i że wyborcy udzielili „jasnych instrukcji”, gdy głosowali za Brexitem.

Javid znany jest z tego, że już w młodości miał eurosceptyczne poglądy. Jako student w 1990 r. został wyrzucony z konferencji Partii Konserwatywnej za rozdawanie ulotek przeciwko ewentualnemu dołączeniu Wielkiej Brytanii do specjalnego mechanizmu kursu walutowego, prekursora wspólnej europejskiej waluty.

 

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych

Eurosceptyczka urodzona w Londynie w rodzinie ugandyjskich Hindusów. Zastapiła na tym stanowisku Javida i będzie drugim z rzędu politykiem na tym stanowisku wywodzącym się z mniejszości etnicznej.

47-letnia polityk zasiada w Izbie Gmin od 2010 roku, reprezentując mieszkańców okręgu wyborczego Witham w południowo-wschodniej Anglii.

Patel służyła w przeszłości w rządzie Theresy May, ale w listopadzie 2017 roku została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska ministra ds. rozwoju międzynarodowego po tym, jak brytyjskie media ujawniły serię jej spotkań z udziałem izraelskich polityków i aktywistów, które nie były wcześniej uzgodnione z brytyjskim MSZ ani premier Theresą May. Jak podała wówczas telewizja BBC, podczas letniego urlopu w Izraelu Patel spotkała się z izraelskimi politykami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.

 

Dominic Raab, minister spraw zagranicznych

Były minister ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych, zastępując Jeremy'ego Hunta.

Raab był jednym z ministrów, którzy zrezygnowali ze stanowiska w listopadzie, protestując przeciwko przyjętej przez ówczesną premier Theresę May strategii negocjacyjnej ws. Brexitu.

Raab Niewiele udziela się w mediach. Nazywany jest często „niedoszłym przywódcą w poczekalni”. Pełnił funkcję ministra ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od lipca 2018 r. do listopada 2018 r.

Napisał wówczas w liście rezygnacyjnym, że na jego decyzję złożyła się ocena proponowanego reżimu regulacyjnego obejmującego Irlandię Północną, który – jego zdaniem – „stanowi bardzo realne zagrożenie dla integralności Zjednoczonego Królestwa”, a także zapisanie „bezterminowego mechanizmu awaryjnego, w którym Unia Europejska ma prawo weta”.

Zarazem polityk zaznaczył, że „ponad wszystko nie jest w stanie pogodzić warunków proponowanej umowy z obietnicą, którą złożyliśmy w programie wyborczym w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych”. – To jest w gruncie rzeczy kwestia zaufania opinii publicznej – podkreślił.

Polityk był aktywnym działaczem w referendum w 2016 r., opowiadając się za tym, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Powiedział w jednym z wywiadów, że byłoby lepiej dla brytyjskiej gospodarki odejść: „Będziemy w lepszej sytuacji, jeśli otworzymy się na bardziej dynamiczny handel z rozwijającymi się rynkami, takimi jak Ameryka Łacińska i Azja. Myślę, że będzie to dobre do tworzenia nowych miejsc pracy i obniżania cen w sklepach.” Twierdził też, że w UE jest zbyt wiele marnotrawstwa i korupcji.

 

Ben Wallace, minister obrony

Były żołnierz brytyjskiej armii Ben Wallace. Do tej pory Wallace pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i przestępstwa gospodarcze.

Podczas pracy w ministerstwie spraw wewnętrznych, Wallace był m.in. odpowiedzialny za koordynację rządowych działań po ataku terrorystycznym na Moście Westminsterskim w 2017 roku. Przez sześć lat był także szefem parlamentarnej komisji ds. Iranu.

Przed wejściem do polityki i objęciem w 2005 roku mandatu posła Wallace skończył akademię wojskową w Sandhurst i był dowódcą plutonu brytyjskiej armii, służąc m.in. w Irlandii Północnej, Niemczech i na Cyprze.

 

Robert Buckland, minister sprawiedliwości

Urodzony w 1968 r. w Llanelli w Walii. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra odpowiedzialnego za zarządzanie więzieniami. Jest prawnikiem. Otrzymał tekę szefa resortu sprawiedliwości pomimo znacznych różnic między nim a nowym premierem ws. dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe