
Nowy premier zwolnił aż 18 dotychczasowych ministrów, co – jak zaznaczyły media – jest największą wymianą kadr poza sytuacjami, w których do władzy dochodziła inna partia.
A oto najważniejsi członkowie nowego brytyjskiego rządu:
Sajid Javid, minister finansów
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Sajid Javid został ministrem finansów. Jest on pierwszym politykiem wywodzącym się z mniejszości etnicznej, który kiedykolwiek stanął na czele tego resortu.
Javid urodził się w angielskim Rochdale, ale jego rodzice pochodzą z Pakistanu. Posłem do Izby Gmin jest od 2010 roku, reprezentując okręg wyborczy Bromsgrove w hrabstwie Worcestershire.
Był jednym z orędowników rozpisania referendum brexitowego. Media wówczas zakładały, że dołączy on do zwolenników Brexitu, ale ostatecznie opowiedział się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem „Financial Times” zrobił tak, bo całkowicie irracjonalne byłoby, gdyby minister ds. biznesu poparł Brexit.
Od czasu referendum jasno dał jednak do zrozumienia, że sceptycznie odnosi się do łagodniejszych opcji Brexitu, takich jak pozostanie w unii celnej, twierdząc, że strefa wolnego handlu jest „wewnętrzną” częścią Unii Europejskiej i że wyborcy udzielili „jasnych instrukcji”, gdy głosowali za Brexitem.
Javid znany jest z tego, że już w młodości miał eurosceptyczne poglądy. Jako student w 1990 r. został wyrzucony z konferencji Partii Konserwatywnej za rozdawanie ulotek przeciwko ewentualnemu dołączeniu Wielkiej Brytanii do specjalnego mechanizmu kursu walutowego, prekursora wspólnej europejskiej waluty.
Priti Patel, minister spraw wewnętrznych
Eurosceptyczka urodzona w Londynie w rodzinie ugandyjskich Hindusów. Zastapiła na tym stanowisku Javida i będzie drugim z rzędu politykiem na tym stanowisku wywodzącym się z mniejszości etnicznej.
47-letnia polityk zasiada w Izbie Gmin od 2010 roku, reprezentując mieszkańców okręgu wyborczego Witham w południowo-wschodniej Anglii.
Patel służyła w przeszłości w rządzie Theresy May, ale w listopadzie 2017 roku została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska ministra ds. rozwoju międzynarodowego po tym, jak brytyjskie media ujawniły serię jej spotkań z udziałem izraelskich polityków i aktywistów, które nie były wcześniej uzgodnione z brytyjskim MSZ ani premier Theresą May. Jak podała wówczas telewizja BBC, podczas letniego urlopu w Izraelu Patel spotkała się z izraelskimi politykami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.
Dominic Raab, minister spraw zagranicznych
Były minister ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych, zastępując Jeremy'ego Hunta.
Raab był jednym z ministrów, którzy zrezygnowali ze stanowiska w listopadzie, protestując przeciwko przyjętej przez ówczesną premier Theresę May strategii negocjacyjnej ws. Brexitu.
Raab Niewiele udziela się w mediach. Nazywany jest często „niedoszłym przywódcą w poczekalni”. Pełnił funkcję ministra ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od lipca 2018 r. do listopada 2018 r.
Napisał wówczas w liście rezygnacyjnym, że na jego decyzję złożyła się ocena proponowanego reżimu regulacyjnego obejmującego Irlandię Północną, który – jego zdaniem – „stanowi bardzo realne zagrożenie dla integralności Zjednoczonego Królestwa”, a także zapisanie „bezterminowego mechanizmu awaryjnego, w którym Unia Europejska ma prawo weta”.
Zarazem polityk zaznaczył, że „ponad wszystko nie jest w stanie pogodzić warunków proponowanej umowy z obietnicą, którą złożyliśmy w programie wyborczym w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych”. – To jest w gruncie rzeczy kwestia zaufania opinii publicznej – podkreślił.
Polityk był aktywnym działaczem w referendum w 2016 r., opowiadając się za tym, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Powiedział w jednym z wywiadów, że byłoby lepiej dla brytyjskiej gospodarki odejść: „Będziemy w lepszej sytuacji, jeśli otworzymy się na bardziej dynamiczny handel z rozwijającymi się rynkami, takimi jak Ameryka Łacińska i Azja. Myślę, że będzie to dobre do tworzenia nowych miejsc pracy i obniżania cen w sklepach.” Twierdził też, że w UE jest zbyt wiele marnotrawstwa i korupcji.
Ben Wallace, minister obrony
Były żołnierz brytyjskiej armii Ben Wallace. Do tej pory Wallace pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i przestępstwa gospodarcze.
Podczas pracy w ministerstwie spraw wewnętrznych, Wallace był m.in. odpowiedzialny za koordynację rządowych działań po ataku terrorystycznym na Moście Westminsterskim w 2017 roku. Przez sześć lat był także szefem parlamentarnej komisji ds. Iranu.
Przed wejściem do polityki i objęciem w 2005 roku mandatu posła Wallace skończył akademię wojskową w Sandhurst i był dowódcą plutonu brytyjskiej armii, służąc m.in. w Irlandii Północnej, Niemczech i na Cyprze.
Robert Buckland, minister sprawiedliwości
Urodzony w 1968 r. w Llanelli w Walii. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra odpowiedzialnego za zarządzanie więzieniami. Jest prawnikiem. Otrzymał tekę szefa resortu sprawiedliwości pomimo znacznych różnic między nim a nowym premierem ws. dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
Tomasz