Unia Europejska już ostrzega Borisa Johnsona

  • 23.07.2019, 14:56
  • Brexit Standard
Unia Europejska już ostrzega Borisa Johnsona Czy Boris Johnson wkrótce zmieni swoje stanowisko w sprawie Brexitu? Fot. Shutterstock
Boris Johnson przed swoim wyborem na premiera zapowiadał renegocjacje umowy ws. Brexitu. Unia Europejska jednak już dziś zapowiedziała, że żadnej innej umowy, niż ta wynegocjowane przez Theresę May, nie będzie.

Już w kilka chwil po mianowaniu Borisa Johnsona przywódcą torysów władze w Brukseli zapowiedziały, że nie zgodzą się na żadne ustępstwa ws. umowy brexitowej.

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, którego cytuje „The Independent”, powiedział dziennikarzom w Brukseli, że nie ma mowy o żadnej renegocjacji.

Inny komisarz UE, Vytenis Andriukaitis, ostrzegł również, że politycy tacy jak Johnson podważają demokrację „tanimi obietnicami, uproszczonymi wizjami, rażąco ewidentnymi błędnymi stwierdzeniami”.

– On [Boris Johnson] długo zastanawiał się, czy jest za czy przeciw Brexitowi, a teraz jego stanowisko jest jasne – powiedział Timmermans – Myślę, że stanowisko UE jest również jasne: Zjednoczone Królestwo osiągnęło porozumienie z Unią Europejską, a Unia Europejska pozostanie przy tym porozumieniu. Oczywiście wysłuchamy, co ma do powiedzenia na ten temat nowy premier, kiedy przyjedzie do Brukseli – dodał Timmermans.

Polityk stwierdził też, że nie wznowi rozmów w sprawie umowy o Brexicie, którą zawarła Theresa May, a która została odrzucona przez posłów trzy razy.

Johnson powiedział, że spróbuje wykorzystać wstrzymanie płatności należnych UE jako narzędzie przetargowe, aby zmusić ją do powrotu do stołu negocjacyjnego. Timmermans zasugerował jednak już wcześniej, że Johnson może nie być szczery w swoim poparciu dla opuszczenia Unii Europejskiej i może być pod tym względem po prostu „graczem”.

W związku z tym wiele mediów zaczęło zastanawiać się, czy popieranie przez Johnsona Brexitu nie miało jedynie utorować mu drogi do fotela premiera Wielkiej Brytanii. Gdy zaś już cel swój osiągnął, może diametralnie zmienić swoje zdanie na temat opuszczenia przez Wielką Brytanią Unii Europejskiej.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zielonooka
Zielonooka 25.07.2019, 03:59
Oj bedzie sie dzieło...
Jimmy
Jimmy 23.07.2019, 19:40
Mysle ze nie to sa wsxysvy gracze ten co odchodzi od stolu musi zostac pusty . Poker polityczny
Jfthggh
Jfthggh 23.07.2019, 16:23
Timmermans i jumu podobni idioci doprowadza do twardego brexitu!!!!!!!

Pozostałe