Boris Johnson premierem Wielkiej Brytanii

  • 23.07.2019, 13:06
  • Boris Johnson został szefem Partii Konserwatywnej
Boris Johnson premierem Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii Fot. Shutterstock
Sensacji nie było. Boris Johnson, faworyt w wyścigu do fotela premiera Wielkiej Brytanii został wybrany szefem Partii Konserwatywnej i to właśnie on zamieszka przy 10 Downing Street.

Boris Johnson, który był zdecydowanym faworytem mediów i bukmacherów, uzyskał wśród członków Partii Konserwatywnej 92 153 głosów, a Jeremy Hunt prawie dwa razy mniej – 46 656.

Urodzony w Nowym Jorku BoJo, jak ochrzciły go media, to brytyjski dziennikarz, historyk i polityk. Był burmistrzem Londynu w latach 2008-16, a także ministrem spraw zagranicznych w konserwatywnym rządzie w latach 2016-18. Pięć lat temu napisał książkę o jednym z najsłynniejszych premierów Wielkiej Brytanii Winstonie Churchillu – „The Churchill Factor”. Teraz sam obejmie najważniejszy urząd w Wielkiej Brytanii. Czy śladem swojego wielkiego poprzednika zapisze się na kartach historii jako ten, który wybawił kraj z opresji?

Okazję do tego z pewnością będzie miał, bo kryzys związany z Brexitem jest dla Wielkiej Brytanii być może największym od czasów II Wojny Światowej. Czy jednak BoJo podoła zadaniu?

Dziś jedno wiemy o nim na pewno: nowy premier deklaruje się jako zagorzały zwolennik Brexitu i zamierza przeprowadzić go za wszelką cenę – nawet kosztem bezumownego rozstania się z Unią Europejską i wprowadzeniem z powrotem twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Płn.

„Brexit albo śmierć” – powiedział kilka tygodni temu Boris Johnson, który już podczas referendum w 2016 r. był jedną z czołowych postaci kampanii na rzecz Brexitu.

Jego zdaniem dalsze jego opóźnianie byłoby „szaleństwem”. Powtórzył, że Wielka Brytania opuści UE do 31 października, niezależnie od konsekwencji.

– Jak długo jeszcze będziemy czekać? Mieliśmy wyjść 29 marca, potem 8 kwietnia i opóźniliśmy to o kolejne sześć miesięcy. Myślę, że to prowadzi do wielkiej erozji zaufania do polityki – mówił potem podczas debaty w BBC Johnson.

– Mój przekaz do narodu jest taki, że możemy to zrobić, otrzymaliśmy mandat, żeby to zrobić i istnieją wszelkiego rodzaju sposoby, dzięki którym możemy zjednoczyć kraj – dodał Johnson.

Najbliższe miesiące pokażą, czy te słowa Johnsona nie były jedynie przedwyborczymi obietnicami. Tak czy owak przeprowadzenie Brexitu, to nie jedyne wyzwanie dla nowego premiera.

Zdaniem komentatorki Sky News Beth Rigby nowy premier będzie „na kursie kolizyjnym” z parlamentem, w tym z wieloma posłami z jego partii, więc w ciągu kilku tygodni od objęcia urzędu nie może sobie pozwolić na wrogów we własnej sali posiedzeń.

„To nie będzie jedynie rząd, który ma przeprowadzić Brexit, to będzie gabinet, który ma walczyć w wojnie toczącej się wewnątrz partii i przeciwko parlamentowi. Kiedy tylko Johnson sięgnie po koronę, rebelia (zarówno w partii jak i w parlamencie) się rozpocznie” – pisała Rigby.

Jej zdaniem przeciwnicy Borisa Johnsona już się jednoczą przeciwko niemu i będą chcieli obalić rząd, gdyby ten kierował kraj w stronę twardego Brexitu.

„On będzie premierem, który nie tylko musi przeprowadzić Brexit, ale również przygotować swoją partię do wyborów, zaś to, aby odbyły się one dopiero po Brexicie, musi być dla niego absolutnym priorytetem. Byłoby bowiem politycznym samobójstwem iść do wyborów, nie przeprowadzając Brexitu. Dlatego rząd będzie wypełniony kolegami Johnsona, zdeterminowanymi, by przeprowadzić Brexit” – twierdzi Rigby.

Boris Johnson został szefem Partii Konserwatywnej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Uk 31/10/19
Uk 31/10/19 23.07.2019, 16:59
UK dlaczego debil ? Dziala na rzecz ludu chcieli wyjac to sie nazywa sluchanie ludu
UK
UK 23.07.2019, 13:22
Debil i tyle

Pozostałe