Końcowe odliczanie: Boris Johnson czy Jeremy Hunt?

  • 20.07.2019, 14:49
  • Brexit Standard
Końcowe odliczanie: Boris Johnson czy Jeremy Hunt? Kto zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii? Fot: Shutterstock / Creative Commons
160 000 członków Partii Konserwatywnej do poniedziałku głosuje pocztą na przywódcę swojego ugrupowania. „The Sun” przyjrzał się ostatnim kursom bukmacherów – kogo typują w wyścigu do 10 Downing Street.

William Hill obstawia wygraną Johnsona 1/33, zaś wygraną Hunta jedynie 12/1 (dane z 19 lipca).

Para kandydatów wzięła udział w dwóch debatach na żywo – jednej w ITV i drugiej w „The Sun”. Boris Johnson pozostaje niekwestionowanym faworytem, by zostać przywódcą torysów i następnym premierem Wielkiej Brytanii. Ale Jeremy Hunt wciąż jest w wyścigu.

Boris Johnson jest nadal bardzo popularną postacią wśród szeregowych konserwatystów i ogółu społeczeństwa. Zrezygnował on z funkcji sekretarza spraw zagranicznych w lipcu 2018 r., zaledwie kilka godzin po tym, jak Theresa May straciła sekretarza ds. Brexitu Davida Davisa, ponieważ chciała po Brexicie wciąż utrzymywać więzi z Brukselą. Johnson wezwał wówczas May do zaprzestania „dygotania się” i powiedzenia Unii, że Wielka Brytania nie zaakceptuje kontrowersyjnego mechanizmu ochronnego, którego celem jest uniknięcie twardej granicy w Irlandii.

54-latek zobowiązał się również wprowadzić ogromną ulgę podatkową dla 3 milionów Brytyjczyków dzięki pieniądzom uzyskanym przez Brexit bez umowy. Przyrzekł też dostarczyć superszybki Brexit.

Johnson powiedział, że jego priorytetem w dziedzinie podatków będzie podniesienie poziomu, od którego ludzie zaczną płacić składki na ubezpieczenie społeczne – z obecnego progu 8 632 GBP do 12 500 GBP.

Powiedział też, że kraj będzie zarabiał na dochodach z wyższego progu podatku dochodowego, podnosząc też jego poziom, przy którym ludzie zarabiający 80 000 funtów zapłacą 40 pensów od każdego funta.

Hunt z kolei był najdłużej pracującym ministrem zdrowia w historii Wielkiej Brytanii (prawie sześć lat), po czym zastąpił Johnsona na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

Opuścił ministerstwo Zdrowia po uzyskaniu 20 mld funtów podwyżki na finansowanie NHS, ale został znienawidzony przez młodszych lekarzy po zmianie kontraktów w NHS, przez co nie otrzymywali oni dodatkowej zapłaty za pracę przez wiele zmian, klasyfikowanych jako nadgodziny.

Pomimo kampanii za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej podczas referendum, Hunt poparł ostatecznie Brexit.

Zaledwie kilka godzin po tym, jak Theresa May zrezygnowała ze stanowiska premiera, zasygnalizował, że gotów jest ją zastąpić.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe