Posłowie blokują Brexit bez umowy

  • 18.07.2019, 20:05
  • Brexit Standard
Posłowie blokują Brexit bez umowy Fot. Shutterstock
Brytyjscy posłowie poparli w czwartek poprawkę ustawy, która uniemożliwi przyszłemu premierowi czasowe zawieszenie pracy parlamentu w celu wymuszenia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy.

Posłowie poparli poprawkę ustawy o Irlandii Północnej. Zobowiązali rząd do udzielania im ciągłych i regularnych informacji na temat postępu w negocjacjach dotyczących utworzenia nowego rządu w Irlandii Północnej, co tym samym gwarantuje częste posiedzenia parlamentu. Premier nie będzie mógł więc wysłać posłów na przymusowy urlop między 9 października a 18 grudnia, chyba, że wcześniej zostanie utworzona władza wykonawcza w Irlandii Północnej.

Takie rozwiązanie ma znacząco utrudnić nowemu premierowi możliwość zawieszenia obrad w celu przeforsowania Brexitu bez umowy.

Poprawka przeszła 41 głosami, z których aż 17 należało do posłów Partii Konserwatywnej, którzy wyłamali się tym z instrukcji rządowych. Na skutek tego jedna z posłanek Margot James, złożyła rezygnację ze stanowiska wiceministra ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu.

Czterech ministrów, w tym Philip Hammond, wstrzymało się od głosu.

Lider w wyścigu do fotele premiera Boris Johnson nie wyklucza zawieszenia Parlamentu, jeśli miałoby to ułatwić przeprowadzenie Brexitu bez umowy. Jego rywal Jeremy Hunt wyklucza taki ruch.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe