Boris Johnson już prawie na fotelu premiera

  • 15.07.2019, 14:55
  • Brexit Standard
Boris Johnson już prawie na fotelu premiera Fot. Shutterstock
Boris Johnson jest zdecydowanym faworytem w wyścigu do fotela nowego premiera Wielkiej Brytanii. Opowiada się za nim aż 53 proc. respondentów, którzy głosowali na konserwatystów w wyborach w 2017 roku.

Jeremiego Hunta na stanowisku premiera chciałoby zaś jedynie 29 proc. badanych.

Sondaż przeprowadził ośrodek Opinium na zlecenie tygodnika „The Observer”.

W poprzednim sondażu przeprowadzonym przez Opinium mniej niż połowa uważała, że ​​Johnson byłby najlepszym premierem. Respondenci twierdzili wówczas, że gdyby tylko Hunt mógł zaimponować swoimi kompetencjami przywódczymi, poparli by go w wyścigu na premiera, ponieważ kieruje się on przede wszystkim dobrem narodu.

Jednak to Johnson pozostał liderem wśród wyborców konserwatywnych, a nawet powiększył swoją przewagę, ponieważ z biegiem czasu uznali oni, że to właśnie on najlepiej poradzi sobie z rywalizacją z Jeremim Corbynem, a także najprawdopodobniej wyprowadzi Wielką Brytanie z Unii Europejskiej 31 października.

I to właśnie ten ostatni punk jest szczególnie istotny w najnowszym sondażu, bowiem aż 94 proc. konserwatystów popierających Johnsona wierzy, że wyprowadzi on „Wyspy z Europy” w Halloween.

„Wchodząc w ostatni tydzień wyścigu na przywódcę partii i kraju, Jeremy Hunt nie zdołał wypełnić luki i wykorzystać postrzeganego jako „chaotycznego początku” kampanii Johnsona” – podsumowuje wyniki sondażu „The Observer”.

O wyborze nowego premiera zdecyduje 160 tys. członków Partii Konserwatywnej. Karty do głosowania już zostały rozesłane. Głosowanie pocztowe będzie trwać do końca poniedziałku 22 lipca. Liczenie głosów ma nastąpić w nocy i nazwisko nowego premiera zostanie przedstawione dzień później.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe