Homoseksualista i wybitny matematyk na 50-funtowym banknocie

  • 15.07.2019, 14:23
  • Brexit Standard
Homoseksualista i wybitny matematyk na 50-funtowym banknocie Alan Turing na 50-funtowym banknocie Fot. Bank of England
Alan Turing, matematyk znany między innymi jako czołowa postać w łamaniu kodu Enigmy podczas II Wojny Światowej pojawi się na nowym 50-funtowym banknocie.

Turing został wybrany z listy prawie 1000 naukowców. Bank Anglii swoją decyzje argumentuje w ten sposób, że matematyk ten odegrał znaczącą rolę w odpieraniu zagrożenia niemieckimi okrętami podwodnymi w bitwie o Atlantyk. Ponadto w latach 50-tych XX w. był prześladowany za swój homoseksualizm.

Prezentacja nowej pięćdziesięciofuntówki przez gubernatora Banku Anglii Marka Carneya odbyła się w poniedziałek w Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze. Zakończyła ona oficjalną rehabilitację Turinga, który odegrał kluczową rolę w działaniu Bletchley Park i tamtejszego centrum ds. szyfrów.

Podczas pobytu w Bletchley Park, Turing wymyślił sposoby przełamania niemieckich szyfrów, w tym ulepszenia polskich przedwojennych metod wyszukiwania ustawień niemieckich maszyn Enigma.

– Alan Turing był wybitnym matematykiem, którego praca wywarła ogromny wpływ na nasze dzisiejsze życie. Był ojcem informatyki i sztucznej inteligencji, a także bohaterem wojennym. Wkład Alana Turinga był daleko idący i przełamywał schematy. Turing jest gigantem, na którego ramionach tak wielu stoi – powiedział Mark Carney podczas prezentacji banknotu.

Bank pochwalił Turinga za rolę naukowca i wpływ, jaki wywarł po wojnie na społeczeństwo. W 1952 roku wszczęto bowiem śledztwo w sprawie jego aktów homoseksualnych, które w tamtych czasach były w Wielkiej Brytanii karalne.

Sąd dał mu wybór: więzienie albo terapię hormonalną. Turing wybrał terapię – konsultacje z psychiatrą i roczną kurację hormonalną – polegającą na przyjmowaniu estrogenu (kastracja chemiczna).

Dwa lata później Alan Turing popełnił samobójstwo.

Pod wpływem śmierci Turinga czasopismo „New Statesman” opublikowało tekst ostro krytykujący homofobiczne prawo w Wielkiej Brytanii. W maju 1954 konserwatysta sir David Maxwell Fyfe, będący wtedy ministrem spraw wewnętrznych, powołał specjalną komisję do zbadania zasadności zakazu seksu homoseksualnego zawartego w prawie. Prace komisji zakończyły się opublikowaniem 4 września 1957 tzw. Raportu Wolfendena, wskazującego jednoznacznie, że seks między dwoma mężczyznami nie powinien być karany, zaś sama homoseksualność nie jest chorobą psychiczną. Sam inicjator powstania komisji, Fyfe, był jednak przeciwny wprowadzeniu w życie zaleceń raportu. Udało się to dopiero po dojściu do władzy lewicowej Partii Pracy w 1964 r.

W 2009 r. premier Gordon Brown przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za „całkowicie niesprawiedliwe” i „straszne” potraktowanie Turinga.

W 2013 r. królowa Elżbieta II pośmiertnie ułaskawiła Turinga, zaś w 2014 r. powstał (o nim i jego pracy nad Enigmą) film pt. „Gra tajemnic”, w którym w rolę Turinga wcielił się Benedict Cumberbatch.

W 2019 r. Turing został uznany przez widzów BBC za najwybitniejszą postać XX w. Pokonał tym samym innych finalistów: Pabla Picasso, Muhammada Alego, Martina Luthera Kinga Jr., Davida Bowiego, Ernesta Shackletona i Nelsona Mandelę.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe