Partia Pracy może poprzeć drugie referendum ws. Brexitu

  • 10.07.2019, 10:06
  • Brexit Standard
Partia Pracy może poprzeć drugie referendum ws. Brexitu Jeremy Corbyn jest gotowy poprzeć rozpisanie kolejnego referendum w sprawie Brexitu Fot. Shutterstock
Szef Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił we wtorek, że nowy premier Wielkiej Brytanii, powinien rozpisać referendum w sprawie propozycji twardego Brexitu lub Brexitu bez umowy.

Jak zapowiedział Corbyn, w przypadku takiego referendum jego partia opowie się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Decyzja została podjęta po długich wewnątrzpartyjnych konsultacjach o uzgodnienie stanowiska ws. Brexitu. Dotychczasowe było krytykowane jako bardzo niejasne. Partia Pracy do tej pory popierała opuszczenie UE, wskazując na potrzebę uszanowania decyzji podjętej przez Brytyjczyków w referendum z 2016 roku. Jednocześnie jednak laburzyści sprzeciwiali się proponowanym przez rząd projektom umowy wyjścia z UE, przez co wielokrotnie blokowali ich zrealizowanie.

– Sprawa Brexitu dzieliła nasze społeczności i czasem także naszą partię. Partia Pracy przedstawiła kompromisowy plan, aby zjednoczyć kraj wokół członkostwa w unii celnej, silnej relacji ze wspólnym rynkiem UE, ochrony regulacji środowiskowych i praw pracowniczych – powiedział Jeremy Corbyn przedstawiając nowe stanowisko swojej partii, które wciąż jednak nie jest całkowicie jednoznaczne. Laburzyści nie wykluczyli bowiem poparcia dla opuszczenia UE, gdyby w wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych mogli przejąć władzę w kraju i otrzymali szansę na samodzielne poprowadzenie negocjacji ws. Brexitu.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października 2019 r.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe