Brexit: mniej pracy dla ludzi znających języki obce

  • 29.06.2019, 14:17
  • Brexit Standard
Brexit: mniej pracy dla ludzi znających języki obce Języki obce tracą popularność na rynku pracy w Wielkiej Brytanii Fot. pixabay.com
W Wielkiej Brytanii spada zapotrzebowanie na pracowników znających języki innych krajów Unii Europejskiej, w tym język polski – wynika z raportu firmy Adzuna.

Adzuna podsumowała zmiany na brytyjskim rynku pracy, jakie zaszły po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie Brexit’u. Na podstawie wszystkich ogłoszeń o pracę publikowanych na brytyjskim serwisie Adzuna.co.uk sprawdzono, jak zmieniło się zapotrzebowanie na europejskie języki obce na tym rynku pracy w okresie 2016-2019.

Sprawdzono czy brytyjscy pracodawcy szukają pracowników władających europejskimi językami obcymi oraz jakie języki są najbardziej poszukiwane. Podsumowano również jak to zapotrzebowanie zmieniło się po ogłoszeniu w 2016 roku decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Skąd językowe kompetencje na brytyjskim rynku pracy?

Wielka Brytania stale potrzebuje pracowników władających nie tylko językiem angielskim. Źródłem takich kompetencji często są imigranci. Czyli osoby, które przyjechały do Wielkiej Brytanii z innych krajów i oprócz języka angielskiego władają językiem kraju, z którego przyjechali.

Drugim źródłem pracowników wielojęzycznych są oczywiście osoby z samej Wielkiej Brytanii, które postawiły na naukę języka obcego w szkole.

Wydaje się jednak, że Europa uczy się języka angielskiego chętniej niż Wielka Brytania innych języków europejskich. Badania opublikowane w lutym br. na łamach portalu BBC News wykazały spadek zainteresowania nauką języków obcych wśród uczniów brytyjskich szkół.

Poligloci na start?

Czy jest to zatem szansa dla osób spoza Wielkiej Brytanii mówiących w kilku językach obcych na budowanie kariery w tym kraju? Badania Adzuna wykazały niestety, że od momentu ogłoszenia decyzji o wyjściu Królestwa z UE (czerwiec 2016) do pierwszej wyznaczonej daty wyjścia, czyli do marca 2019 nastąpił spadek zapotrzebowania na europejskie języki na tym rynku pracy.

2016 vs 2019 w liczbach

Najczęściej wymieniane języki obce w ogłoszeniach o pracę z serwisu Adzuna.co.uk to:

Rok 2016 (UK): niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, holenderski, rosyjski, polski, rumuński, węgierski, litewski.

Rok 2019 (UK): niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, holenderski, polski, rosyjski, rumuński, węgierski litewski.

Spadek zapotrzebowania na pracowników ze znajomością języków:

Wielka Brytania

rosyjski -79%

polski -58%

hiszpański -44%

francuski -40%

holenderski -23%

niemiecki -22%

włoski -15%

Londyn

rosyjski -69%

holenderski -46%

polski -43%

francuski -40%

niemiecki -32%

hiszpański -32%

włoski -18%

Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna.co.uk uzyskanych z ponad 4,5 mln ogłoszeń o pracę publikowanych tam w okresie od stycznia 2016 do marca 2019.

ADZUNA działa w 16 krajach na świecie i obsługuje średnio 10 milionów użytkowników miesięcznie. Firma została założona w 2011 roku przez Andrew Hunter’a oraz Doug’a Monro, którzy uprzednio związani byli z eBay, Qype oraz Zoopla. W 2015, dotychczas wspierany przez wiodące firmy venture capital (m.in. Index Ventures, Passion Capital i Crowdcube) start-up zebrał fundusze wysokości 3 milionów Euro, w celu wsparcia międzynarodowego rozwoju firmy oraz pracy nad dalszym rozwojem produktu, pozwalając na wzmożoną ekspansję w Polsce i kontynuację rewolucji w poszukiwaniu zatrudnienia na polskim rynku pracy.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe