Nigel Farage chce zawrzeć pakt z diabłem

  • 22.06.2019, 14:30
  • Czy Boris Johnson zostanie premierem Wielkiej Brytanii?
Nigel Farage chce zawrzeć pakt z diabłem Boris Johnson i Nigel Farage Fot. Shutterstock
Lider Partii Brexit Nigel Farage gotowy jest do zawarcia paktu z Borisem Johnsonem ws. Brexitu bez umowy.

Lider Partii Brexit liczy, że przywódcą torysów, a zarazem premierem Wielkiej Brytanii zostanie „wyraźny lider”, a takim jest według niego właśnie Boris Johnson.

Farage wzywa więc już tego następnego premiera UK do rozpisania wyborów powszechnych, jeśli Izba Gmin zablokuje warunki Brexitu. Twierdzi, że wówczas konserwatyści wygrają je zdecydowaną większością. I dodaje, że wówczas Partia Brexit będzie bardzo otwarta na współpracę torysami.

W ten sposób, zdaniem Farage’a, Johnson może odsunąć na bok umiarkowanych konserwatystów, którzy sprzeciwiają się Brexitowi bez umowy.

Wypowiedź Farage’a pojawiła się po tym, jak Johnny Leavesley, szef Midlands Industrial Council – największej grupy darczyńców konserwatystów – zaczął wywierać presje na Johnsona, że jeśli wygra wyścig do 10 Downing Street, „to powinien być gotowym na współpracę z Faragem”.

Zdaniem „The Guardian”, jeśli Boris Johnson zostanie premierem i nie dotrzyma obietnicy wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do 31 października 2019 r., bo np. zablokuje to parlament, wówczas przyśpieszone wybory parlamentarne będą konieczne.

Wielu torysów obawia się jednak katastrofy w związku z ewentualnymi przyśpieszonymi wyborami, bo głównym ich przeciwnikiem będzie Partia Brexit, a według jednego z najnowszych sondaży, przeprowadzonego w zeszły weekend, to właśnie ona cieszy się teraz największym poparciem (24 proc.) i wyprzedza konserwatystów aż o trzy punkty.

Podczas eventu zorganizowanego przez „Daily Telegraph”, Nigel Farage wezwał Borisa Johnsona do „zdobycia się na odwagę” do przeciwstawienia się parlamentowi i zdobycia poparcia opinii publicznej na Brexit bez umowy.

– Gdyby był przygotowany do wystartowania w wyborach i pójścia na całość (opowiadając się za Brexitem bez umowy), to przy wsparciu takich osób jak ja, wygrałby je ogromną większością – powiedział Farage.

– Gdyby był na to przygotowany, oczywiście chciałbym z nim pracować. Oczywiście bym to zrobił – mówił Farage, cytowany przez „The Guardian”, po czym dodał: – Będę pracować z diabłem, jeśli zobowiąże się on do zapewnienia nam prawdziwego Brexitu.

Farage opisał przy tym Johnsona jako „zabawną” postać z „charyzmą, humorem i o ludzkiej naturze”.

– Ma wady, a mnie bardzo pociągają tacy ludzie – żartował szef Partii Brexit.

Farage stwierdził, że żaden z kandydatów na przywódców torysów nie rozumie, że jeśli nie dojdzie do Brexitu w obiecanym terminie (31 października), to partia ta „będzie skończona”.

Nigel Farage przez pewien okres należał do Partii Konserwatywnej. Zrezygnował z członkostwa w niej w 1992 roku.

Czy Boris Johnson zostanie premierem Wielkiej Brytanii?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe