Boris Johnson czy Jeremy Hunt?

  • 20.06.2019, 22:29
  • Brexit Standard
Boris Johnson czy Jeremy Hunt? Boris Johnson i Jeremy Hunt Fot. Creative Commons
Już tylko Boris Johnson i Jeremy Hunt zostali w wyścigu o fotel premiera Wielkiej Brytanii.

Michael Gove właśnie odpadł z rywalizacji. Zostało więc tylko dwóch chętnych.

Na sobotę w Birmingham zaplanowane jest pierwsze z kilkunastu spotkań wyborczych w całym kraju, w których Johnson i Hunt będą mierzyli się z pytaniami ze strony członków i sympatyków swojej partii. Ostatnie spotkanie odbędzie się 17 lipca w Londynie.

Nowy premier i lider Partii Konserwatywnej zostanie najprawdopodobniej ogłoszony 23 lipca.

Boris Johnson

Niezwykle popularny polityk, szczególnie wśród szeregowych członków Partii Konserwatywnej. Zagorzały zwolennik opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Był jedną z czołowych postaci podczas kampanii brexitowej w 2016 r. Niedawny sondaż dla dziennika „The Times” pokazał, że byłby on pierwszym wyborem na szefa torysów wśród aż 39 proc. członków partii.

Urodzony w Nowym Jorku Boris Johnson, to brytyjski dziennikarz, historyk i polityk. Był burmistrzem Londynu w latach 2008-16, a także ministrem spraw zagranicznych w konserwatywnym rządzie w latach 2016-18. Ostatnio jednak był stosunkowo cichy i nie angażował się zbytnio w dyskusje na szczytach brytyjskich władz. Zdaniem niektórych brytyjskich mediów, takie zachowanie było bardzo celowe.

Jeremy Hunt

Obecny minister sprawa zagranicznych Wielkiej Brytanii. Uważa się, że byłby on „kolejnym nadmiernym wyborem kompromisowym”. Wielu torysów uważa, że jest on po prostu „Theresą w spodniach”. Krytycy zarzucają mu, że nigdy nie potrafi wyjaśnić, dlaczego jego koncepcja konserwatyzmu może się spodobać wyborcom.

Podczas referendum w 2016 r. opowiadał się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Po ogłoszeniu jego wyników, zaproponował drugie referendum w sprawie warunków, na jakich miałby nastąpić Brexit. Popierał przede wszystkim pozostanie Wielkiej Brytanii we wspólnej unii celnej z Unią Europejską. W 2017 r. oświadczył jednak, że zmienił zdanie i poparł Brexit, argumentując to „arogancją Komisji UE” w brexitowych negocjacjach.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe