Boris Johnson: Muzułmańskie kobiety noszące burki przypominają skrzynki na listy

  • 15.06.2019, 14:07
  • Brexit Standard
Boris Johnson: Muzułmańskie kobiety noszące burki przypominają skrzynki… Boris Johnson słynie z niewyparzonego języka Fot. Shutterstock
Zdecydowany faworyt w wyścigu do fotela premiera Wielkiej Brytanii słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Podczas ostatniej konferencji prasowej bronił swojego języka, który wielokrotnie wpędzał go w kłopoty.

Boris Johnson zlekceważył swoją burzliwą historię gaf i kontrowersyjnych uwag, gdy rozpoczął swoją kampanię o wyścig na stanowisko premiera. Pytany o nie przez dziennikarzy stwierdził jedynie, że brytyjska opinia publiczna chce usłyszeć „co naprawdę myślimy”.

„Muzułmańskie kobiety noszące burki przypominają skrzynki na listy” – przytoczył jeden z dziennikarzy dawną wypowiedź Johnsona.

Johnson odpowiedział na to, że od czasu do czasu „z sufitu odpada jakiś tynk z powodu wyrażenia, które mogłem użyć, lub dlatego, że wyrażenie to zostało wyrwane z kontekstu”.

Broniąc się powiedział też, że społeczeństwo czuje się wyobcowane od polityków, ponieważ „zbyt często tłumimy i zasłaniamy nasz język: nie mówimy tak, jak chcemy; pokrywamy wszystko biurokratycznymi frazesami, a ludzie chcą usłyszeć, co naprawdę myślimy”.

Przytoczona przez dziennikarza wypowiedź Johnsona była jedynie jedną z wielu wpadek tego polityka. Kandydat na premiera Wielkiej Brytanii miał ich wiele. Oto najsłynniejsze z nich.

Boris Johnson o Baracku Obamie

Kiedy Barack Obama został prezydentem USA, a popiersie Winstona Churchilla zniknęło z Białego Domu, Johnson nie oszczędził mu rasistowskiej uwagi. W wypowiedzi dla dziennika „The Sun” nazwał Obamę „pół-Kenijczykiem”. „Niektórzy mówili, że to afront dla Wielkiej Brytanii, inni uznali, że to wyraz rodowej niechęci pół-kenijskiego prezydenta do brytyjskiego imperium, którego żarliwym obrońcą był Churchill” – mówił Johnson na wieść o usunięciu rzeźby z Białego Domu.

Boris Johnson o Hillary Clinton

Kandydat na premiera Wielkiej Brytanii porównał kiedyś Hillary Clinton do sadystycznej pielęgniarki w szpitalu psychiatrycznym. „Ma farbowane blond włosy, pełne usta i stalowe niebieskie spojrzenie sadystycznej pielęgniarki w szpitalu psychiatrycznym" – napisał o niej w 2007 r. na łamach „The Telegraph”. Stwierdził też, że Clinton stanowi połączenie Cherie Blair z Lady Macbeth.

Boris Johnson o prezydencie Turcji

W 2016 r. Johnson wygrał nagrodę w wysokości 1000 funtów w konkursie za limeryk o tureckim prezydencie Tayyipie Erdoğanie, uprawiającym seks z kozą. Pisał w nim, że „Siał swój dziki owies z pomocą kozy, ale nawet nie zatrzymał się, żeby jej podziękować”. Autor wyjaśnił później, że „jeżeli ktoś chce robić sobie żarty z miłości, jaka rozkwita pomiędzy prezydentem Turcji a kozą, to powinien mieć do tego prawo w każdym europejskim kraju, w tym również w Turcji”.

Boris Johnson o Donaldzie Trumpie

W 2015 roku, ówczesny burmistrz Londynu Boris Johnson stwierdził, że „jedynym powodem, który powstrzymał go przed odwiedzeniem niektórych dzielnic Nowego Jorku, było ryzyko spotkania Donalda Trumpa”. Powiedział też, że Trump okazał „dość oszałamiającą ignorancję” i uznał, że „nie nadaje się on” na prezydenta. Odpowiedział w ten sposób na wcześniejsze uwagi Trumpa dotyczące Londynu. „Niektóre obszary w Londynie są „tak zradykalizowane, że policja boi się tam o swoje życie” – powiedział bowiem Trump o stolicy Wielkiej Brytanii.

Boris Johnson o Papui-Nowej Gwinei

W 2006 r. Johnson na łamach „The Telegraph" zaatakował ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Toniego Blaira. Przy okazji „oberwało się” Papui-Nowej Gwinei. „W ciągu dziesięciu lat w Partii Torysów przywykliśmy do kanibalistycznych orgii i masowych mordów w stylu Papui-Nowej Gwinei” – skomentował sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii. Przyznał później jednak, że temu państwu należą się przeprosiny.

Boris Johnson a George W. Bush

Zezowaty Teksańczyk, przeklęty podżegacz wojenny, niewybieralny, niewyraźny, który uosabia arogancję amerykańskiej polityki zagranicznej” – to z kolei według Borisa Johnsona były amerykański prezydent George W. Bush.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe