
Dane zebrane na podstawie różnych badań sugerują, że każdego roku w zderzeniach związanych z jeleniami może ponosić obrażenia około 400 kierowców, a potencjalnie około 20 osób może nawet zostać zabitych.
O tej porze roku zderzenia z jeleniami osiągają szczyt, ponieważ wiele tych zwierząt przekracza drogi, szukając nowych terytoriów. Największe ryzyko kolizji występuje między zachodem słońca a północą, a także na krótko przed i po wschodzie słońca.
Leonardo Gubert, starszy ekolog w Highways England, agencji rządowej odpowiedzialnej za autostrady i główne drogi w Wielkiej Brytanii twierdzi, że wynik kolizji z jeleniem może być bardzo katastrofalny zarówno dla pojazdu jak i zwierzęcia.
– Możesz dobrze znać trasę, po której często jeździsz, ale nawet nie wiesz, że w pobliskich lasach mogą znajdować się jelenie, a niektóre z nich mogą gromadzić się w dużych grupach, które mogą niespodziewanie przemieścić się na jezdnię – przestrzega Gubert.
Szacuje się, że w całej Wielkiej Brytanii żyje od 1,5 do 2 milionów jeleni. Znaki jeleni są umieszczane w miejscach, w których zwierzęta te są najbardziej aktywne i często mogą przechodzić przez drogę, więc Gubert zaleca przy nich zwolnienie i zachowanie szczególnej ostrożności.
Według danych zebranych przez Highways England około 40 tys. jeleni rocznie ginie w zderzeniach z pojazdami, a liczba ta może sięgać czasami nawet 74 tys. Delikatne szacunki mówią, że w tych kolizjach około 400 kierowców i pasażerów doznaje obrażeń. W rzeczywistości może to być jednak nawet 1000 osób rocznie.
Uwaga na jelenie!
– Kiedy widzisz znaki ostrzegawcze z jeleniami lub jedziesz przez gęsto zalesiony teren, kontroluj swoją prędkość i cały czas pozostań czujny, bo jelenie mogą w każdej chwili pojawić się na drodze.
– Jeśli zobaczysz jelenie, przełącz na światła mijania, ponieważ światła długie mogą je przestraszyć.
– Za pojedynczym jeleniem zawsze może podążać więcej tych zwierząt, więc zawsze miej to na uwadze.
– Bądź przygotowany do nagłego hamowania. Staraj się nie omijać jelenia. Uderzenie pojazdu w jakiś obiekt na poboczu może być jeszcze bardziej niebezpieczne niż kolizja z jeleniem.
– Jeśli musisz się zatrzymać w okolicy, w której mogą być jelenie, zawsze używaj świateł awaryjnych.
– Jeśli zderzysz się z jeleniem, zgłoś to na policję. Dokładne zapisy o zderzeniach pojazdów z jeleniami mają kluczowe znaczenie, ponieważ pomagają zbudować dokładny obraz dróg najbardziej narażonych na takie kolizje.
Tomasz