Kierowco uważaj na jelenie!

  • 10.06.2019, 16:46
  • Brexit Standard
Kierowco uważaj na jelenie! Około 40 tys. jeleni rocznie ginie w zderzeniach z pojazdami, a liczba ta może sięgać czasami nawet 74 tys. Fot. pixabay.com
Poważne zagrożenia na drogach Wielkiej Brytanii. Highways England ostrzega kierowców przed jeleniami. Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak pięć jeleni znaleziono niedawno martwych w jednym miejscu na drodze A35 w Dorset.

Dane zebrane na podstawie różnych badań sugerują, że każdego roku w zderzeniach związanych z jeleniami może ponosić obrażenia około 400 kierowców, a potencjalnie około 20 osób może nawet zostać zabitych.

O tej porze roku zderzenia z jeleniami osiągają szczyt, ponieważ wiele tych zwierząt przekracza drogi, szukając nowych terytoriów. Największe ryzyko kolizji występuje między zachodem słońca a północą, a także na krótko przed i po wschodzie słońca.

Leonardo Gubert, starszy ekolog w Highways England, agencji rządowej odpowiedzialnej za autostrady i główne drogi w Wielkiej Brytanii twierdzi, że wynik kolizji z jeleniem może być bardzo katastrofalny zarówno dla pojazdu jak i zwierzęcia.

– Możesz dobrze znać trasę, po której często jeździsz, ale nawet nie wiesz, że w pobliskich lasach mogą znajdować się jelenie, a niektóre z nich mogą gromadzić się w dużych grupach, które mogą niespodziewanie przemieścić się na jezdnię – przestrzega Gubert.

Szacuje się, że w całej Wielkiej Brytanii żyje od 1,5 do 2 milionów jeleni. Znaki jeleni są umieszczane w miejscach, w których zwierzęta te są najbardziej aktywne i często mogą przechodzić przez drogę, więc Gubert zaleca przy nich zwolnienie i zachowanie szczególnej ostrożności.

Według danych zebranych przez Highways England około 40 tys. jeleni rocznie ginie w zderzeniach z pojazdami, a liczba ta może sięgać czasami nawet 74 tys. Delikatne szacunki mówią, że w tych kolizjach około 400 kierowców i pasażerów doznaje obrażeń. W rzeczywistości może to być jednak nawet 1000 osób rocznie.

Uwaga na jelenie!

– Kiedy widzisz znaki ostrzegawcze z jeleniami lub jedziesz przez gęsto zalesiony teren, kontroluj swoją prędkość i cały czas pozostań czujny, bo jelenie mogą w każdej chwili pojawić się na drodze.

– Jeśli zobaczysz jelenie, przełącz na światła mijania, ponieważ światła długie mogą je przestraszyć.

– Za pojedynczym jeleniem zawsze może podążać więcej tych zwierząt, więc zawsze miej to na uwadze.

– Bądź przygotowany do nagłego hamowania. Staraj się nie omijać jelenia. Uderzenie pojazdu w jakiś obiekt na poboczu może być jeszcze bardziej niebezpieczne niż kolizja z jeleniem.

– Jeśli musisz się zatrzymać w okolicy, w której mogą być jelenie, zawsze używaj świateł awaryjnych.

– Jeśli zderzysz się z jeleniem, zgłoś to na policję. Dokładne zapisy o zderzeniach pojazdów z jeleniami mają kluczowe znaczenie, ponieważ pomagają zbudować dokładny obraz dróg najbardziej narażonych na takie kolizje.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe