Czy genetycznie modyfikowane, chlorowane amerykańskie kurczaki zaleją Wielką Brytanię po Brexicie?

  • 05.06.2019, 15:13
  • Umowa handlowa USA Wielka Brytania
Czy genetycznie modyfikowane, chlorowane amerykańskie kurczaki zaleją… Amerykańskie kurczaki genetycznie modyfikowane bywają myte środkami zawierającymi chlor Fot. pixabay.com
Donald Trump obiecuje po Brexicie podwoić, a nawet potroić wymianę handlową między USA a Wielka Brytanią. Czy w związku z tym na Wyspach będzie masowo sprzedawana amerykańska żywność genetycznie modyfikowana, a amerykańskie przedsiębiorstwa przejmą kontrole na publiczna służbą zdrowia?

Po oficjalnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, co ma nastąpić najpóźniej w październiku, USA zamierza podpisać umowę handlową z UK.

– W tej umowie handlowej jest ogromny potencjał – powiedział Trump dziennikarzom we wtorek, drugiego dnia swojej wizyty w Wielkiej Brytanii – Zwiększy ona obroty dwa do trzech razy więcej niż obecnie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej przywódcy obu krajów zdawali się różnić w kwestii tego, co dokładnie znajdzie się na stole podczas negocjacji handlowych USA-UK. Trump, zapytany o to, czy tematy zmiany brytyjskich standardów żywności i finansowana ze środków publicznych Służba Zdrowia (NHS) mogą zostać poruszone podczas negocjacji nad umową powiedział, że „wszystko będzie na stole”.

Brytyjska premier stwierdziła jednak, że to obie strony będą negocjować i „dochodzić wspólnie do porozumienia w sprawie tego, co powinno, a co nie powinno być zawarte w umowie handlowej”.

W niedzielę ambasador USA w Wielkiej Brytanii Woody Johnson zasugerował podczas wywiadu z BBC, że amerykańskie firmy farmaceutyczne i medyczne z prywatnego sektora powinny mieć możliwość ubiegania się o kontrakty dla NHS. Oprócz dopuszczenia na rynek brytyjski amerykańskiej żywności genetycznie modyfikowanej, to właśnie ta kwestia najbardziej wzburza opinię publiczną. Zdaniem wielu ekspertów może to doprowadzić do przejęcia przez amerykańskie firmy farmaceutyczne kontroli na brytyjską służbą zdrowia.

Obecnie jako członek Unii Europejskiej, Wielka Brytania musi przestrzegać swoich standardów dotyczących towarów i usług, które różnią się od tych w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to między innymi zakazu eksportu na Wyspy amerykańskich kurczaków, które są myte środkami czyszczącymi zawierającymi chlor. W momencie opuszczenia Wspólnoty przez UK, zakazy te przestaną na Wyspach obowiązywać i jedynie od władz w Westminsterze będzie zależało, jakie ograniczenia w handlu utrzymać, a z jakich zrezygnować.

W dyskusji zabrał głos także Boris Johnson, kandydat na premiera Wielkiej Brytanii po ustąpieniu Theresy May.

– „Chlorowany kurczak”, który jest zakazany w UE, jest całkowicie bezpieczny. Po raz kolejny możesz mieć wybór. Mamy pięć milionów Brytyjczyków odwiedzających co roku USA i nigdy nie słyszałem zni jednej skargi na te kurczaki – powiedział Johnson.

Czytaj też:

Donald Trump składa wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie masowe protesty [video]

Theresa May ma ustąpić ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej w najbliższy piątek. Według agencji Associated Press będzie ona nadal członkinią parlamentu.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 października, po tym, jak jej pierwotne odejście opóźniło się o kilka miesięcy z powodu braku zgody co do warunków Brexitu.

Umowa handlowa USA Wielka Brytania

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe