Donald Trump wzywa Wielką Brytanię do twardego Brexitu

  • 02.06.2019, 14:33
  • Donald Trump w poniedziałek rozpoczyna wizytę w Wielkiej Brytanii
Donald Trump wzywa Wielką Brytanię do twardego Brexitu Donald Trump i Nigel Farage Fot. Shutterstock
Donald Trump wezwał Wielką Brytanię do opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia, jeśli Bruksela odmówi spełnienia jej żądań. Powiedział też, że rząd powinien wysłać Nigela Farage'a do negocjacji w prawie warunków Brexitu.

Zasugerował on, że Wielka Brytania powinna po prostu „odejść” od rozmów i odmówić zapłacenia 39 miliardów funtów, jeśli jej żądania nie zostaną spełnione.

Trump powiedział też gazecie „Sunday Times”, że „błędem” jest nieangażowanie Nigela Farage’a w negocjacje, bo lider Partii Brexit ma „wiele do zaoferowania”. A poza tym jest kimś, kogo on bardzo lubi.

– On jest bardzo mądrą osobą. Nie wyślą go, ale pomyślcie, jak dobrze by się stało, gdyby to zrobili. Oni po prostu jeszcze tego nie zrozumieli – mówił Trump.

Trump powiedział, że gdyby to on był odpowiedzialny za negocjacje brexitowe, nie zapłaciłby rachunku rozwodowego Unii Europejskiej.

Amerykański prezydent powiedział też, że w ciągu kilku miesięcy po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej zawrze umowę o wolnym handlu między Wielką Brytanią a USA.

Ostatnie wypowiedzi Trumpa były już drugą ingerencją w brytyjską politykę przed jego wizytą państwową w tym kraju. Kilka dni temu bowiem amerykański prezydent zdołał złamać wszelkie dyplomatyczne normy, po tym, jak powiedział dziennikowi „The Sun”, że popiera Borisa Johnsona, by został premierem Wielkiej Brytanii.

Stwierdził wówczas też, że „będzie musiał” poznać Jeremy'ego Corbyna, zanim zezwoli na dzielenie się bardzo wrażliwymi informacjami wywiadowczymi USA. Wezwał przy tym przywódcę Partii Pracy, by „dogadał się ze Stanami Zjednoczonymi”, jeśli chce, aby Wielka Brytania nadal korzystała z amerykańskiego wsparcia wojskowego i wywiadowczego.

Ingerencje Trumpa w brytyjską politykę nastąpiły w czasie, gdy kilkunastu kandydatów walczy o zastąpienie Theresy May na stanowisku premiera. Kilku z nich zobowiązuje się, że są gotowi na Brexit bez żadnej umowy.

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, porównał język używany przez Trumpa do języka „faszystów XX wieku”. Pisząc w tygodniku „The Observer” Khan stwierdził: „Donald Trump to tylko jeden z najbardziej skandalicznych przykładów rosnącego globalnego zagrożenia”.

Pierwszego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii Trump weźmie udział w prywatnym lunchu z królową, herbatce w Clarence House z księciem Walii i księżną Kornwalii oraz bankiecie państwowym w Pałacu Buckingham. Drugiego dnia wizyty w Londynie spodziewane są masowe protesty przeciwko jego wizycie w UK, w których uczestniczyć może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Donald Trump w poniedziałek rozpoczyna wizytę w Wielkiej Brytanii

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe