Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii?

  • 24.05.2019, 15:08
  • Brexit Standard
Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii? Siedziba brytyjskiego premiera przy 10 Downing Street w Londynie Fot. Wikipedia
Theresa May rezygnuje ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Kto obejmie po niej funkcję szefa rządu?

Wśród głównych faworytów na nowego premiera są między innymi były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson, były minister ds. brexitu Dominic Raab oraz obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt.

Kim są główni gracze w wyścigu do 10 Downing Street?

Boris Johnson

Niezwykle popularny polityk, szczególnie wśród szeregowych członków Partii Konserwatywnej. Zagorzały zwolennik opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Był jedną z czołowych postaci podczas kampanii brexitowej w 2016 r. Niedawny sondaż dla dziennika „The Times” pokazał, że byłby on pierwszym wyborem na szefa torysów wśród aż 39 proc. członków partii.

Urodzony w Nowym Jorku Boris Johnson, to brytyjski dziennikarz, historyk i polityk. Był burmistrzem Londynu w latach 2008-16, a także ministrem spraw zagranicznych w konserwatywnym rządzie w latach 2016-18. Ostatnio jednak był stosunkowo cichy i nie angażował się zbytnio w dyskusje na szczytach brytyjskich władz. Zdaniem niektórych brytyjskich mediów, takie zachowanie było bardzo celowe.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jego wygraną 5:4

Dominic Raab

Niewiele udziela się w mediach. Nazywany jest często „niedoszłym przywódcą w poczekalni”. Pełnił funkcję ministra ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od lipca 2018 r. do listopada 2018 r.

Raab był aktywnym działaczem w referendum w 2016 r., opowiadając się za tym, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Powiedział w jednym z wywiadów, że byłoby lepiej dla brytyjskiej gospodarki odejść: „Będziemy w lepszej sytuacji, jeśli otworzymy się na bardziej dynamiczny handel z rozwijającymi się rynkami, takimi jak Ameryka Łacińska i Azja. Myślę, że będzie to dobre do tworzenia nowych miejsc pracy i obniżania cen w sklepach.” Twierdził też, że w UE jest zbyt wiele marnotrawstwa i korupcji.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jego wygraną 4:1

Jeremy Hunt

Obecny minister sprawa zagranicznych Wielkiej Brytanii. Uważa się, że byłby on „kolejnym nadmiernym wyborem kompromisowym”. Wielu torysów uważa, że jest on po prostu „Theresą w spodniach”. Krytycy zarzucają mu, że nigdy nie potrafi wyjaśnić, dlaczego jego koncepcja konserwatyzmu może się spodobać wyborcom.

Podczas referendum w 2016 r. opowiadał się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Po ogłoszeniu jego wyników, zaproponował drugie referendum w sprawie warunków, na jakich miałby nastąpić Brexit. Popierał przede wszystkim pozostanie Wielkiej Brytanii we wspólnej unii celnej z Unią Europejską. W 2017 r. oświadczył jednak, że zmienił zdanie i poparł Brexit, argumentując to „arogancją Komisji UE” w brexitowych negocjacjach.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jego wygraną 12:1

Michael Gove

Minister ds. środowiska nie zrobił niczego szczególnego, by zasłużyć na swoje miejsce na liście pretendentów do 10 Dwoning Street, ale to chyba właśnie o to chodzi – nie zrobił zbyt wiele, by umocnić swoje miejsce w sercach torysów.

Najwięksi brexitersi szczególnie nie lubią u niego faktu, że pozostawał lojalny nawet w ostatnich dniach rozpadającego się „majowego gabinetu”.

Gove opisał swoją decyzję o poparciu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed referendum w 2016 r. jako „najtrudniejszą decyzję w jego życiu politycznym”. Argumentował, że Wielka Brytania będzie „wolniejsza, sprawiedliwsza i lepsza” jak opuści UE. Kiedy zarzucono mu, że nie ma opinii ekspertów na poparcie tego, Gove stwierdził, że „mieszkańcy tego kraju mają dość ekspertów mówiących, że wiedzą, co jest dla nich najlepsze, bo oni się konsekwentnie mylą”.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jego wygraną 10:1

Sajid Javid

Brytyjski minister spraw wewnętrznych. Wcześniej piastował kilka innych wysokich stanowisk w rządzie – między innymi był ministrem ds. biznesu. Jest synem imigranta z Pakistanu.

Zdaniem brytyjskich mediów jego główna słabość polega na tym, że jest kiepskim mówcą. Niektórzy zarzucają mu, że stosuje zbyt „nieliberalne gesty polityczne”. Jest jednak przekonany, że to właśnie jego czas na objęcie teki premiera.

Był jednym z orędowników rozpisania referendum brexitowego. Media wówczas zakładały, że dołączy on do zwolenników Brexitu, ale ostatecznie opowiedział się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem „Financial Times” zrobił tak, bo całkowicie irracjonalne byłoby, gdyby minister ds. biznesu poparł Brexit.

Od czasu referendum jasno dał jednak do zrozumienia, że ​​sceptycznie odnosi się do łagodniejszych opcji Brexitu, takich jak pozostanie w unii celnej, twierdząc, że strefa wolnego handlu jest „wewnętrzną” częścią Unii Europejskiej i że wyborcy udzielili „jasnych instrukcji”, gdy głosowali za Brexitem.

Javid znany jest z tego, że już w młodości miał eurosceptyczne poglądy. Jako student w 1990 r. został wyrzucony z konferencji Partii Konserwatywnej za rozdawanie ulotek przeciwko ewentualnemu dołączeniu Wielkiej Brytanii do specjalnego mechanizmu kursu walutowego, prekursora wspólnej europejskiej waluty.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jego wygraną 20:1

Amber Rudd

Była minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, z którego podała się do dymisji w związku ze skandalem dotyczącym polityki imigracyjnej. Frontwoman nowej grupy samozwańczych „konserwatystów jednego narodu”.

Podczas referendum w 2016 r. Rudd popierała pozostanie Wielkiej Brytanii w UE. Później była zwolenniczką przeprowadzenia drugiego referendum w sprawie Brexitu. Powiedziała wówczas: „Parlament powinien zadecydować w sprawie tego, w jaki sposób zamierzamy opuścić Unię Europejską. Jeśli to się nie uda, będzie to argumentem, żeby znów na ten temat wypowiedzieli się wyborcy”.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jej wygraną 66:1

Andrea Leadsom

Była szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin. Gdy w ostatnią środę 22 maja złożyła rezygnację ze stanowiska, oświadczyła, że nie wierzy dłużej w to, że obecne podejście prowadzi do zrealizowania wyniku referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej. Mówi się o niej, że była ostatnią ważną osobą, która opuściła Theresę May, z którą zresztą rywalizowała w 2016 r. podczas walki o przywództwo w Partii Konserwatywnej.

Leadsom odegrała znaczącą rolę w kampanii na rzecz opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Przed referendum w 2016 r. twierdziła, że gubernator Banku Anglii, Mark Carney, zdestabilizował rynki finansowe i zagroził niezależności banku, ostrzegając o krótkoterminowych negatywnych skutkach dla gospodarki spowodowanych ewentualnym Brexitem.

W telewizyjnej debacie na temat referendum przy Leadsom wyświetlany był napis „Leave”, podobnie jak przy Borisie Johnsonie. Zakwestionowała twierdzenia, że Wielka Brytania powinna dążyć do członkostwa w jednolitym rynku. Mówiła, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest zbyt duża, aby potrzebować wspólnego rynku z UE, która tę gospodarkę wręcz spowalnia poprzez powolność procedur handlowych.

Brytyjscy bukmacherzy obstawiają jej wygraną 10:1

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bestia
Bestia 25.05.2019, 00:44
Mysle, ze Boriz Jonson sygra. Jest prawdziwym brytyjczykjem z krwi i kości. Jako mer Londynu sie sprawdził, co potwierdził wzbudzajac zaufanie na dwie kadencje. Poza tym ma typowo brytyjskje poczucie humoru i jest orwarty na obywateli co nkejednokritnie potwierdził.

Pozostałe