Artur Ligęska zwolniony z więzienia w Abu Zabi

  • 21.05.2019, 13:35 (aktualizacja 26.05.2019, 15:07)
  • Brexit Standard
Artur Ligęska zwolniony z więzienia w Abu Zabi Artur Ligęska został zwolniony z więzienia w Abu Dhabi w zeszłym tygodniu
Artur Ligęska, skazany na dożywocie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został zwolniony z więzienia w Abu Zabi. Polak przebywa już w domu – poinformowała brytyjska organizacja Detained in Dubai.

Artur Ligęska, który został skazany na początku tego roku na dożywocie w Abu Zabi, skontaktował się w piątek z Radhą Stirling, szefową organizacji Detained in Dubai i przekazał, że jest już bezpieczny w domu w Polsce.

W kwietniu ubiegłego roku oskarżono go o posiadanie i spożywanie metamfetaminy. Na ostatnim posiedzeniu sądu jego obrońca argumentował, że nie ma absolutnie żadnego dowodu na zarzuty przeciwko Arturowi, a raport policyjny także potwierdził całkowity brak dowodów.

– Ale pięć sekund po rozpoczęciu postępowania usłyszałem dwa, dosłownie dwa słowa od sędziego – „wyrok dożywocia” – mówi Ligęska.

Został aresztowany i ostatecznie skazany za posiadanie narkotyków, których nie posiadał, nie zażywał i których śladów nawet nie wykryto w jego organizmie. Według mediów sąd skazał go na podstawie informacji z „tajnego źródła”.

Ligęska był przetrzymywany w izolatce w więzieniu w Swehan w Abu Zabi. Twierdzi, że nie był torturowany. Stracił jednak dużo na wadze i nie miał regularnego dostępu do ćwiczeń. Więźniowie tam otrzymywali codziennie ten sam posiłek (ryż i kurczak), co ostatecznie doprowadzało do niedożywienia.

– Podczas pobytu w więzieniu w Dubaju spotkałem nigeryjskiego mężczyznę. Organizacja Detained in Dubai dostarczyła mu leki, a potem wydostała go z więzienia. Wtedy skontaktowała się z nimi moja rodzina. (…) Zjednoczone Emiraty Arabskie muszą się zmienić, ponieważ niewinni ludzie są tam poważnie narażeni na nadużycia – mówi Ligęska.

Detained in Dubai pracowała nad sprawą Artura wraz ze wsparciem Ambasady RP. Zainterweniował w niej książę Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan i w końcu udało się oddalić zarzuty i uwolnić Ligęskę.

W więzieniu w Abu Zabi wciąż przebywają niewinni ludzie

Brytyjski obywatel, cierpiący na PTSD i skazany w ZEA także na dożywocie żołnierz Andy Neal podobnie został zatrzymany bez żadnych dowodów przeciwko niemu. Jest przetrzymywany w Abu Zabi. Radha Stirling, która pomogła Polakowi, wynajęła adwokata Toby'ego Cadmana, by ten wystąpił z apelem do Organizacji Narodów Zjednoczonych o interwencję w jego sprawie. Niestety, nawet pomimo powszechnego oburzenia na Wyspach w sprawie Andy'ego, rząd Wielkiej Brytanii nie podjął znaczących kroków w celu jego uwolnienia.

– W przypadku Artura decydujące było poparcie polskiego rządu – zauważa Radha Stirling – Urzędnicy konsularni spotykali się z nim co tydzień i pracowali dyplomatycznie, aby szejk interweniował. W przypadku Andy'ego, podczas gdy jego niewinność została bezspornie udowodniona, rząd brytyjski nie poczynił żadnych wysiłków, aby go zabrać do domu.

– Sprawy Artura Ligęski i Andy'ego Neala były bardzo podobne, równie nieuzasadnione, równie bezpodstawne. Artur jest dziś wolny, a Andy pozostaje w areszcie. Rząd Wielkiej Brytanii musi zrobić więcej i zadbać o jego uwolnienie – dodaje Stirling.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mothfckr
mothfckr 28.06.2019, 11:25
Artur, ile tam zgoliłeś na tej akcji? Jakie koszty tej kampanii poniosłeś?
opłaca się? Czekam na następny krok i oczekuję wielkiego comebacku tylko pytanie czy stać cię na TVN????
Jaki masz plan na wypadek jakby nie zaskoczyło?
Co mi możesz doradzić w tym temacie.

może coś podrzucisz czy cóś?
Gabi
Gabi 21.05.2019, 15:49
Abu Zabi????vo za idioci pracuja w redakcji
anna
anna 21.05.2019, 16:45
W Polsce uzywa sie nazwy Abu Zabi, na swiecie Abu Dhabi, obydwie formy sa dozwolone, wiec ja bledu nie widze, a zanim mi pani zwroci uwage na brak polskich znakow od razu mowie ze pisze z wloskiej klawiatury

Pozostałe