Czołowy brexitowiec miażdży rywali w wyścigu o fotel premiera

  • 18.05.2019, 12:59 (aktualizacja 26.05.2019, 13:53)
  • Brosi Johnson jest jednym z czołowych propagatorów Brexitu
Czołowy brexitowiec miażdży rywali w wyścigu o fotel premiera Czy Boris Johnson zostanie premieram Wielkiej Brytanii? Fot. Shutterstock
Boris Johnson jest wyraźnym faworytem do objęcia stanowiska premiera Wielkiej Brytanii po Theresie May – wynika z sondażu YouGov przeprowadzonego wśród członków Partii Konserwatywnej dla „The Times”.

Johnson okazał się pierwszym wyborem na premiera wśród 39 procent ankietowanych. Drugim został Dominic Raab, którego jednak wskazało tylko 13 procent respondentów. W starciu bezpośrednim Johnson pokonałby zaś Raaba aż o 59 proc.

Według sondażu na kolejnych miejscach do zastąpienia Theresy May znaleźli się minister środowiska Michael Gove (9 proc.) oraz minister zdrowia Matt Hancock (1 proc.).

Urodzony w Nowym Jorku Boris Johnson, to brytyjski dziennikarz, historyk i polityk. Był burmistrzem Londynu w latach 2008-16, a także ministrem spraw zagranicznych w konserwatywnym rządzie w latach 2016-18. Podczas kampanii przed referendum w 2016 r. był jednym z czołowych propagatorów opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

W czwartek Theresa May obiecała ustalić harmonogram opuszczenia przez siebie Downing Street po głosowaniu nad Brexitem w Izbie Gmin w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca. Wcześniej posłowie trzykrotnie odrzucili wynegocjowane przez rząd porozumienie ze Wspólnotą. Eksperci spodziewają się, że i tym razem szefowej rządu zabraknie głosów i projekt przepadnie.

Brosi Johnson jest jednym z czołowych propagatorów Brexitu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe