Czas premier Theresy May dobiega końca. W czerwcu kolejne, ostatnie głosowanie nad Brexitem

  • 15.05.2019, 13:07 (aktualizacja 23.05.2019, 15:43)
  • Brexit Standard
Czas premier Theresy May dobiega końca. W czerwcu kolejne, ostatnie głosowanie… Czas Theresy May na stanowisku premiera dobiega końca - twierdzą brytyjskie media Fot. Shutterstock
Brytyjscy posłowie otrzymają kolejną szansę zagłosowania nad Brexitem w pierwszym tygodniu czerwca. Rząd przy 10 Downing Street twierdzi, że jest to konieczne, jeśli ma zostać zrealizowany plan Theresy May, aby doprowadzić do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię przed letnią przerwą parlamentu.

Theresa May chce dać parlamentarzystom kolejną szansę zagłosowania nad Brexitem niezależnie od tego, czy rząd i opozycyjna Partia Pracy dojdą w tej sprawie do porozumienia.

Próby znalezienia kompromisu ws. Brexitu między dwoma największymi partiami rozpoczęły się po tym, jak umowa zaproponowana przez Theresę May została trzykrotnie odrzucona przez posłów. Źródła rządowe poinformowały jednak BBC, że nie będzie kolejnej próby parlamentarnego plebiscytu, jeśli plan zostanie odrzucony podczas głosowania w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca.

Brytyjskie media twierdzą, że pomimo trwających rozmów opozycyjna Partia Pracy wciąż nie planuje na tym etapie poprzeć rządowej propozycji, o ile nie uda się uzyskać pewnych ustępstw dotyczących m.in. przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w unii celnej.

Zdaniem asystenta redaktora politycznego BBC Normana Smitha, jeśli propozycja ws. Brexitu zaproponowana przez premier May zostanie odrzucona, Wielka Brytania opuści Unię Europejska bez porozumienia albo art. 50 zostanie odwołany i nie dojdzie do żadnego Brexitu. A to dlatego, że UE nie udzieli już dalszego przedłużenia jego terminu po 31 października.

Czy wśród tej trwającej niepewności premier May może przełamać impas ws. Brexitu? „Szanse na jej sukces są nikłe” – pisze z kolei zastępca redaktora politycznego BBC John Pienaar. „A jej czas się kończy” – dodaje dziennikarz.

Niedawno trzynastu byłych ministrów zaapelowało w liście otwartym do premier May, by nie ustępowała żądaniom ze strony laburzystów, oceniając, że byłaby to „zła strategia”. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. faworyci do zastąpienia stanowiska premier – Boris Johnson i Dominic Raab, a także zwolniony niedawno ze stanowiska były minister obrony Gavin Williamson.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe