Czy drugie referendum ws. Brexitu ułatwi Szkotom drogę do niepodległości?

  • 13.05.2019, 13:44 (aktualizacja 29.05.2019, 15:47)
  • Brexit Standard
Czy drugie referendum ws. Brexitu ułatwi Szkotom drogę do niepodległości? Fot. Shutterstock
O rozpisanie drugiego referendum w sprawie Brexitu będzie ubiegać się Szkocka Partia Narodowa - twierdzi Boris Johnson. Jego zdaniem poprowadzi to do kolejnego głosowania ws. niepodległości Szkocji.

Boris Johnson oskarżył zwolenników drugiego referendum w sprawie Brexitu o „wykonywanie pracy dla Szkockiej Partii Narodowej (SNP)”, która, jego zdaniem, chce za pomocą tego doprowadzić do niepodległości Szkocji i rozpadu Zjednoczonego Królestwa.

W przemówieniu w Aberdeen były minister spraw zagranicznych i zarazem jeden z liderów konserwatywnego skrzydła torysów ostrzegł, że zwolennicy rozpisania drugiego referendum w sprawie Brexitu ułatwiają SNP walkę o rozpisanie kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Ogłaszając plany takiego głosowania w zeszłym miesiącu, premier Szkocji, Nicola Sturgeon, powiedziała, że Brexit będzie miał tak katastrofalny wpływ na kraj, że Szkoci muszą mieć możliwość ponownego głosowania na temat swojej niepodległości. Poprzednie takie referendum odbyło się w 2014 roku, kiedy to Szkoci zdecydowali o pozastaniu w UK.

Zdaniem Johnsona „(drugie referendum niepodległościowe) byłoby niczym innym, jak rażącym naruszeniem obietnicy dla mieszkańców całego kraju, że gdy mieszkańcy Szkocji głosowali w tej sprawie - tak jak w 2014 r. - decydując o pozostaniu (w UK), ten werdykt miał być szanowany przez pokolenie".

I szczerze mówiąc, mówię wszystkim, którzy teraz prowadzą kampanię na rzecz drugiego referendum pozostania Wielkiej Brytanii w UE - mam na myśli Tony'ego Blaira, Alastaira Campbella (...). Oni pomagają tym, którzy wystąpią z rozpisaniem kolejnego głosowania o niepodległość Szkocji - dodał Johnson.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe