Irlandczycy w Wielkiej Brytanii po Brexicie będą mieli specjalne przywileje

  • 08.05.2019, 12:45
  • Wielka Brytania gwarantuje specjalne prawa dla Irlandczyków
Irlandczycy w Wielkiej Brytanii po Brexicie będą mieli specjalne przywileje Wspólny Obszar Podróżowania (Common Travel Area – CTA) zostanie zabezpieczony na wypadek Brexitu. Fot. pixabay.com
Prawa obywateli irlandzkich w Wielkiej Brytanii i obywateli brytyjskich w Irlandii po Brexicie będą zagwarantowane w ramach wzajemnej umowy, zawartej pomiędzy rządami obu krajów.

Dziennik „The Guardian” podaje, że protokół ustaleń sprawi, że prawa, które obecnie posiadają obywatele obu krajów w ramach Wspólnego Obszaru Podróżowania (Common Travel Area – CTA) zostaną zabezpieczone na wypadek Brexitu.

Umowa zostanie podpisana przez brytyjskiego ministra i de facto wicepremiera Davida Lidingtona i ministra gabinetu i wicepremiera Irlandii Simona Coveneya podczas spotkania w Londynie w środę po południu podczas brytyjsko-irlandzkiej konferencji międzyrządowej.

Konferencja została zorganizowana przez oba rządy po zabiciu w północno-irlandzkim Londonderry dziennikarki Lyry McKee przez irlandzkich terrorystów. Sama umowa jest jednak wynikiem dwóch lat pracy, której celem jest zagwarantowanie, że zarówno prawa wynikające z umów CTA, jak i unijna swoboda przepływu będą chronione po Brexicie.

Na umowie skorzysta około 300 tys. Brytyjczyków mieszkających w Irlandii i około 350 tys. Irlandczyków osiedlonych w Wielkiej Brytanii.

Obecnie Irlandczycy mają więcej praw niż inni obywatele UE w Wielkiej Brytanii z powodu historycznych powiązań między tymi dwoma krajami, takich jak prawo do głosowania w wyborach powszechnych i prawo do ubiegania się o urzędy publiczne, w tym kandydowanie na posłów. Prawa te są odwzajemnione dla Brytyjczyków mieszkających w Irlandii.

Rządy brytyjski i irlandzki oświadczyły już, że ich obywatele, którzy osiedlili się „u sąsiada”, będą traktowani inaczej niż inni obywatele UE. Wielka Brytania wyraźnie oświadczyła na przykład, że Irlandczycy nie muszą ubiegać się o tzw. „status osiedlony” (ang. settled status) w UK, co muszą zrobić obywatele z pozostałych krajów UE.

Rządowe źródła, do których dotarł The Guardian” potwierdziły, że środowe porozumienie zapewni między innymi wzajemny dostęp do ubezpieczenia społecznego, zasiłków na dzieci i emerytur.

Czytaj też:

Co dalej z irlandzką granicą?

Wielka Brytania gwarantuje specjalne prawa dla Irlandczyków

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe