Polacy nie boją się Brexitu

  • 05.05.2019, 15:03 (aktualizacja 20.05.2019, 16:35)
  • Status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii
Polacy nie boją się Brexitu Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba udowodnić, że przez ostatnie pięć lat przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy każdego roku. Fot. pixabay.com
Niecałe 3 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o status osoby osiedlonej, co gwarantuje zachowanie praw obywatelskich na Wyspach nawet w przypadku twardego Brexitu.

Według opublikowanych przez brytyjskie Home Office (odpowiednik polskiego MSW) statystyk do chwili uruchomienia systemu osiedleńczego pod koniec marca w trzech fazach testowych wniosek złożyło jedynie 28,2 tys. Polaków (2,86 proc. całej polskiej populacji), co daje im 26. miejsce na 27 grup narodowych z państw unijnych w Wielkiej Brytanii. Polacy są największą grupą obywateli Unii Europejskiej na Wyspach.

Oprócz Polaków niewiele rejestracji złożyli obywatele Litwy (3,7 proc.), Słowacji (4,0 proc.) i Czech (5,1 proc.). Na czele zestawienia znaleźli się Bułgarzy (19,5 proc.), Austriacy (14,5 proc.), Chorwaci (12,8 proc.), Grecy (11,65 proc.) i Włosi (9,8 proc.), stanowiący czwartą najliczniejszą grupę narodową wśród migrantów z Unii Europejskiej.

Złożenie wniosku o status osoby osiedlonej jest bezpłatne, a według zapewnień Home Office cały proces – wypełnienie formularza oraz zrobienie zdjęcia i zeskanowanie paszportu – powinno zająć 15-20 minut.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba udowodnić, że przez ostatnie pięć lat przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy każdego roku. Nie jest to natomiast konieczne przy ubieganiu się o bardziej podstawowy, a także pozwalający na zachowanie dotychczasowych praw tzw. tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status), który po upływie pełnych pięciu lat będzie można zmienić na status osoby osiedlonej.

Osoby rejestrujące się w nowym systemie muszą wypełnić wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność, będą musiały mieć ważny paszport biometryczny oraz dostęp do telefonu lub tabletu z systemem operacyjnym Android, który będzie konieczny do potwierdzenia tożsamości. Aplikacja nie działa obecnie na urządzeniach Apple. Można też przesłać oryginał dokumentu (paszportu lub dowodu osobistego) tradycyjną pocztą.

Fot. Obraz Pete Linforth z Pixabay

Status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dariusz
Dariusz 27.05.2019, 20:39
No cóż... w mojej ocenie aplikacja dziala na każdym modelu telefonu z systemem Android, który posiada opcję NFC. Do tej pory przetestowałem aplikację juz kilkanaście razy i działa bez zarzutu. Skanuje zarówno dokumenty jak i twarze aplikantów i po wykonaniu selfie przesyla wszystkie dane do Home Office, pozwalając na kontynuację procesu na telefonie lub innym dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci (telefon, tablet, komputer).
Gosc
Gosc 07.05.2019, 08:58
Problem, ze ta aplikacja dziala na pewnych wybranych modelach telefonow, przetestowalem 4 i zadnym nie udalo sie doprowadzic procesu do konca.

Pozostałe