Partia Konserwatywna największym przegranym angielskich wyborów

  • 04.05.2019, 13:09 (aktualizacja 20.05.2019, 16:35)
  • Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii
Partia Konserwatywna największym przegranym angielskich wyborów Konserwatyści wzywaja premier Theresę May, aby podała sie do dymisji Fot. Shutterstock
Konserwatyści ponieśli sromotną klęskę w czwartkowych wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej działaczy partii wzywa premier Theresę May, aby ustąpiła ze stanowiska.

W porównaniu z wyborami z 2015 r. torysi utracili aż 1 334 radnych. I choć zdobyli najwięcej miejsc w lokalnych radach (3652), jest to największa ich strata od 1995 roku, kiedy to za premierostwa Johna Majora stracili ponad 2000 miejsc.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida wyborcy stanęli przed „problemem zaufania” wobec Brexitu, a konserwatyści mogą przez to niebawem stracić jeszcze więcej podczas zbliżających się wyborów europejskich.

Po wyborach Theresa May znalazła się pod jeszcze większą presją. Wewnątrz partii pojawia się coraz więcej nacisków, aby podała się do dymisji. Niektórzy posłowie wręcz wzywają partię do zmiany wewnętrznych zasad, aby premier mogła zostać usunięta ze stanowiska tak szybko, jak to możliwe.

– Dlaczego nie rezygnujesz? Nie chcemy cię – cytuje dziennik „The Guardian” jednego z konserwatywnych działaczy partii, którego w czwartek nie wybrano ponownie do lokalnej rady.

Z wyników wyborów nie są także zadowoleni laburzyści, którzy stracili 82 radnych. Zdaniem komentatorów na tę porażkę także wpłynęła niezbyt wyrazista postawa Partii Pracy wobec Brexitu.

Z kolej największymi wygranymi wyborów okazali się Liberalni Demokraci i Partia Zielonych. Ci pierwsi zyskali w porównaniu z poprzednimi wyborami aż 703 miejsca w lokalnych radach. To właśnie oni zostali głównym beneficjentem strat torysów. Zieloni zaś będą mieli 194 radnych więcej, co zawdzięczają z kolei głównie przejęciu części elektoratu laburzystów.

Podczas czwartkowych wyborów wyłoniono 248 angielskich rad, sześciu burmistrzów i wszystkie 11 rad w Irlandii Północnej.

Zdaniem komentatorów wynik lokalnych wyborów w Wielkiej Brytanii można odczytać jako znak protestu przeciw głównym partiom. W sprawie Brexitu linia ich politycznego podziału zaczyna się bowiem zacierać.

Zarówno premier Theresa May jak i lider Partii Pracy Jeremy Corbyn uparli się, że będą dążyć do porozumienia ponadpartyjnego w sprawie Brexitu. Jednak żadna z tych partii nie opowiedziała się dotychczas stanowczo za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Wybory lokalne w Wielkiej Brytanii

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe