Czy po Brexicie wzrosną opłaty za studia w UK dla Polaków?

  • 30.04.2019, 15:55 (aktualizacja 20.05.2019, 16:34)
  • Brexit Standard
Czy po Brexicie wzrosną opłaty za studia w UK dla Polaków? Fot. pixabay.com
Brytyjski rząd wciąż nie podjął decyzji, czy pobierać od obywateli UE więcej opłat za studiowanie na angielskich uniwersytetach po Brexicie.

Obecnie studenci UE, w tym Polacy, płacą za studia w UK tyle samo co Brytyjczycy. Pojawia się jednak coraz więcej głosów, że opłaty mogą wzrosnąć od 2021 roku.

Portal Buzzfeed poinformował, że brytyjski minister edukacji Damian Hinds proponuje usunięcie tak zwanego „statusu opłat domowych” i wsparcia finansowego dla obywateli UE od początku roku akademickiego w 2021 roku. Oznaczałoby to, że obywatele Unii zapłacą tyle samo, co studenci spoza Wspólnoty, których czesne waha się od 10 000 do 38 000 funtów rocznie.

Na forum Izby Gmin, minister ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji Chris Skidmore nie wykluczył podwyżki opłat, ale stwierdził, że decyzja nie została jeszcze podjęta. Powiedział, że dyskusja jest „w toku i powinna pozostać poufna”. Jego zdaniem przeciek tych informacji do Buzzfeed był „głęboko godny pożałowania”.

Minister dodał też, że rząd zagwarantował finansowanie wspólnych projektów edukacyjnych między UE a Wielką Brytanią takich jak Erasmus czy Horizon, ponieważ uznano je za „niezwykle ważny wkład” studentów i pracowników UE w brytyjski sektor uniwersytecki.

Cytowana przez BBC Angela Rayner z Partii Pracy oskarżyła rząd o „budowanie murów” między czołowymi brytyjskimi uniwersytetami a Unią Europejską.

– My, jako kraj i naród, jesteśmy atrakcyjni na arenie międzynarodowej jako miejsce studiów, nie tylko dla Unii Europejskiej – odpowiedział Skidmore na krytykę Angeli Rayner.

– Czy (pani Rayner) wierzy, że powinniśmy zaoferować studentom europejskim pakiet finansowania studenckiego po opuszczeniu UE? Czy wówczas nie będziemy dyskryminować indyjskich studentów, chińskich studentów? – pytał Skidmore.

Tom Brake z Liberalnych Demokratów ostrzega, że jeśli Wielka Brytania podniesie opłaty dla studentów z UE, Wspólnota prawdopodobnie odwzajemni się tym samym, co oznacza, że tylko najbogatsi Brytyjczycy będą mogli studiować za granicą.

Z kolei unijny koordynator ds. Brexitu, Guy Verhofstadt napisał do premier Theresy May, ostrzegając przed takim posunięciem. Stwierdził w nim, że „wyjątkowa i zbliżona natura” programów edukacyjnych w Wielkiej Brytanii i UE była „głównym motorem doskonałości akademickiej”, a „podważenie jej pozbawiłoby do uczestnictwa w niej nasze młode pokolenia”.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M
M 03.07.2020, 12:14
Mój syn chciałby studiować na Uniwersytecie Oksfordzkim, skończył pierwszą klasę LO i rozwiązał egzamin występny MAT na Uniwersytet. Nie stać nas, aby opłacić studnia. Bardzo nam przykro, że tak zdolne dziecko nie będzie mogło zrealizować swojego marzenia.

Pozostałe