Brexitu w ogóle nie będzie?

  • 26.04.2019, 10:04 (aktualizacja 04.05.2019, 14:19)
  • Ryszard Czarnecki Brexit
Brexitu w ogóle nie będzie? Ryszard Czarnecki twierdzi, że może nie być Brexitu Fot. Shutterstock
Coraz bardziej prawdopodobne staje się pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – twierdzi polski europoseł Ryszard Czarnecki.

Zdaniem Czarneckiego może się to stać w wyniku drugiego referendum albo nowych wyborów do brytyjskiego parlamentu, przez co nowa władza może odrzucić ideę opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Jak twierdzi, w Parlamencie Europejskim obecnie nie ma nikogo, kto by się założył o duże pieniądze, że Wielka Brytania wyjdzie z UE.

Czarnecki uważa, że ważnym momentem w rozwoju sytuacji dotyczącej Brexitu, będzie kwestia frekwencji w wyborach do PE w Wielkiej Brytanii.

– Na to się nakłada również kwestia walki pani premier Theresy May o pozostanie dalej lokatorem Downing Street 10 i myślę, że ona w kwestie Brexitu trochę wplata ten swój plan polityczny, aby dalej być w butach żelaznej damy Margaret Thatcher. Stąd też dalej jest jak w czeskim filmie – nikt nic nie wie, ale nikt nie może wykluczyć, że Wielka Brytania jednak pozostanie w Unii Europejskiej, choć też nikt nie może powiedzieć, że jednak będzie UE27 – mówi europoseł.

Polityk jest zdania, że pozostanie Zjednoczonego Królestwa w Unii byłoby korzystne także dla Polski.

– Po pierwsze dlatego, że mieszka tam oficjalnie nieco ponad milion Polaków, a de facto 1,5 mln, a więc dla nich byłoby lepiej, żeby Wielka Brytania nie była państwem trzecim wobec Unii. Po drugie, gdy chodzi o kwestie gospodarcze, Wielka Brytania jest jednym z nie tak wielu krajów europejskich, z którym mamy dodatni bilans handlowy – mówi Czarnecki.

Trzeci argument jest taki, że obecność Wielkiej Brytanii jest potrzebna ze względów geopolitycznych. – Londyn jest, podobnie jak Warszawa, zdroworozsądkowy, realistyczny, gdy chodzi o stosunek do Moskwy – ocenia europoseł.

Czwarty powód, to zaś zdaniem europosła kwestia „dość podobnego widzenia przyszłości Unii Europejskiej, jako Europy Ojczyzn, Europy Narodów, a nie superfederalistycznego państwa.

Brytyjskie wybory do Europarlamentu odbędą się 23 maja.

Ryszard Czarnecki Brexit

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe