Coraz więcej konserwatystów nie chce już Theresy May

  • 23.04.2019, 13:30 (aktualizacja 20.05.2019, 16:27)
  • Nigel Evans chce ustąpienia Theresy May ze stanowiska
Coraz więcej konserwatystów nie chce już Theresy May Nigel Evans i Theresa May Fot. Shutterstock
Rozmowy między rządem a Partią Pracy w sprawie Brexitu zostaną niebawem wznowione, gdy posłowie powrócą do Westminsteru po przerwie wielkanocnej. Tymczasem nie milkną głosy wśród samych konserwatystów, domagające się ustąpienia Theresy May ze stanowiska.

Ministrowie rządu spotkają się z najwyższymi rangą opozycjonistami i spróbują rozwiązać trwający impas w sprawie Brexitu. Wielu konserwatystów jest jednak niezadowolonych z samego faktu, że do takich rozmów z opozycją w ogóle dochodzi. W związku z tym pojawia się coraz więcej głosów, aby premier Theresa May zrezygnowała ze stanowiska.

W gronie jej ostrych krytyków jest między innymi Nigel Evans, jeden z czołowych konserwatywnych posłów, sekretarz wykonawczy Komitetu 1922 – parlamentarnej frakcji Partii Konserwatywnej. Wezwał on premier do ustąpienia jak najszybciej.

– Jedynym sposobem, aby właściwie przełamać ten impas, jest świeże kierownictwo Partii Konserwatywnej – powiedział dzisiaj Evans w BBC Radio 4.

– Gdyby premier ogłosiła to dzisiaj, oczywiście moglibyśmy rozpocząć ten proces od razu – stwierdził Evans.

Komentarz Evansa pojawił się po tym, jak okazało się, że May stoi przed wotum nieufności ze strony działaczy torysów. Ponad 70 szefów lokalnych struktur wezwało do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia partii w celu przedyskutowania jej przywództwa w partii. Takie głosowanie miałoby się odbyć w maju na Krajowym Konwencie Konserwatystów. Choć byłoby ono niewiążące, mogłoby wywrzeć większą właśnie presję na Komitet 1922, aby ten znalazł jakiś sposób przymusowego usunięcia premiera z urzędu.

Presja ta mogłaby jeszcze bardziej wzrosnąć, gdyby torysi przegrali wybory europejskie zaplanowane na 23 maja.

Komitet 1922 (ang. 1922 Committee) jest parlamentarną frakcją Partii Konserwatywnej, która stanowi reprezentację wyłącznie jej szeregowych posłów – tzw. backbenchers. W przypadku znajdowania się torysów w opozycji w jego skład wchodzą wszyscy konserwatywni posłowie, jednak w razie przejęcia władzy zgodnie z tradycją nie należą do niego nigdy wywodzący się z konserwatystów premier, członkowie rządu oraz tzw. whipowie.

W posiedzeniach Komitetu 1922 mogą brać udział posłowie do Parlamentu Europejskiego, jednak bez prawa głosu. Frakcja powstała w 1923 r., a jej nazwa nawiązuje do komitetu utworzonego przez posłów konserwatywnych, którzy zostali wybrani do parlamentu po raz pierwszy podczas wyborów w 1922 r.

Nigel Evans chce ustąpienia Theresy May ze stanowiska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe