Brexit może zaszkodzić przyrodzie

  • 16.04.2019, 15:09 (aktualizacja 20.05.2019, 16:28)
  • Irlandia Północna Brexit
Brexit może zaszkodzić przyrodzie Carrick-a-Rede Rope Bridge w Irlandii Północnej Fot. Shutterstock
Ekolodzy ostrzegają, że po Brexicie Irlandia Północna może przestać chronić tamtejsze unikatowe gatunki zwierząt i ich siedliska.

W przeważającej części obecna ochrona przyrody w Irlandii Północnej opiera się na prawie Unii Europejskiej, nad którą pieczę sprawuje europejski Trybunał Sprawiedliwości. Po Brexicie ten nadzór zostanie utracony. Eksperci, na których powołuje się BBC twierdzą, że w prawie pojawią się luki.

Dyrektywy UE dają moc prawną ustawodawstwu krajowemu, które co prawda będzie nadal obowiązywało, ale Zgromadzenie Irlandii Północnej nie będzie miało możliwości egzekwowania tych przepisów.

Urzędnicy służby cywilnej skorzystali już z możliwości rozszerzenia niektórych przepisów prawa angielskiego na Irlandię Północną i twierdzą, że istniejące zabezpieczenia są wystarczające. Obawy ekologów wciąż jednak pozostają, zwłaszcza jeśli chodzi o transgraniczne chronione obszary UE i kwestie takie jak jakość wody i powietrza.

Obecnie klika organizacji ekologicznych – między innymi National Trust, RSPB i Ulster Wildlife połączyły siły i w ramach kampanii Nature Matters NI wspólnie zabiegają o to, by Brexit, jeśli do niego dojdzie, nie zagroził naturalnemu środowisku w Irlandii Północnej.

Irlandia Północna Brexit

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe